İran, Umman Körfezi’nde Türkiye’ye giden petrol tankerine el konulduğunu doğruladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İran devlet medyasının bildirdiğine göre, Perşembe günü İran, aynı gemiye ve petrolüne ABD tarafından geçen yıl el konulmasına misilleme olarak, donanmasının Türkiye’ye giden Irak ham petrolünü taşıyan bir tankeri ele geçirdiğini doğruladı ve bu durum Orta Doğu’nun su yollarındaki gerilimi daha da artırdı.

Umman Körfezi’ndeki Marshall Adaları bayraklı St. Nikolas’ın ele geçirilmesi, Yemen’deki İran destekli Husi isyancılarının, İsrail’e karşı mücadelesinde Filistinli direniş grubu Hamas’a destek göstermek amacıyla Kızıldeniz nakliye rotalarını hedef alan haftalardır düzenlediği saldırılarla aynı zamana denk geliyor.

Türk rafineri devi Tüpraş’ın kiraladığı St. Nikolas, Irak’ın Basra limanından 145 bin ton petrol yükleyerek Türkiye’nin batısındaki Aliağa’ya doğru yola çıktı. Tüpraş, perşembe sabahı itibarıyla gemiyle temasın kesildiğini söyledi.

Tanker, geçen yıl Suez Rajan adı altında farklı bir isimle yola çıktığı sırada, yaptırım uygulama operasyonunda ABD tarafından ele geçirilmişti. Anlaşmazlık sonuçta ABD Adalet Bakanlığı’nın yaklaşık 1 milyon varil İran ham petrolünü ele geçirmesine neden oldu.

İran, hamlenin ardından ABD’yi bunun “cevapsız kalmayacağı” konusunda uyardı.

İran’ın devlet televizyonu, silahlı adamların gemiye binmesinden saatler sonra, Perşembe öğleden sonra geç saatlerde, el koyma olayını daha önceki petrol ele geçirme olayıyla ilişkilendirerek kabul etti. Açıklamada, nöbetin paramiliter Devrim Muhafızları yerine İran Donanması tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Denizde yaşanan geçmiş zaman olayları büyük ölçüde Muhafızları ilgilendiriyor.

Yarı resmi Fars haber ajansının bildirdiğine göre, “Geçen yıl ABD tarafından İran petrolünün çalınmasının ardından, St. Nikolas tankeri bu sabah İran Donanması tarafından adli emirle ele geçirildi… İran limanlarına doğru yola çıktı.” Donanma tarafından yapılan bir açıklamaya atıfta bulunarak.

  İçişleri Bakanlığı, Türkiye'deki Suriyeli sayısını açıkladı

İran’ın Birleşmiş Milletler heyeti Associated Press’e (AP) yaptığı açıklamada, “Petrol tankerine el konulması, kaçırma teşkil etmiyor; daha ziyade, mahkeme kararıyla onaylanan yasal bir girişimdir ve İran’ın kendi petrolünün çalınmasına tekabül etmektedir” dedi. Bir deyim. “Yerleşik hukuki prosedürlere uymak, bu konunun çözümü için en basiretli yaklaşımdır.”

AP’ye yaptığı açıklamada, operatörü Atina merkezli Empire Navigasyon, 18 Filipinli ve bir Yunan uyruklu mürettebatı olan gemiyle bağlantıyı kaybettiğini kabul etti.

Şirket, “İmparatorluğun bir mahkeme kararı veya İran Donanması’nın gemilerine el koyduğuna dair böyle bir bilgisi yok ve henüz kimseyle iletişime geçilmedi” dedi.

Türkiye’den Tüpraş, St. Nikolas’a Basra’dan gelen ve Irak’ın devlete ait pazarlamacısı SOMO tarafından satılan Irak ham kargosunun yüklendiğini doğruladı.

Açıklamada, “Yunan armatör Empire Navigasyon’a ait Marshall Adaları bandıralı petrol tankeri St. Nikolas ile Umman sularında 11 Ocak günü saat 06.30 civarında iletişim kesildi” denildi.

Aliağa’da günlük 241.500 varil kapasiteli İzmir Rafinerisi’ni işleten Tüpraş, “Olayın rafineri operasyonlarımıza hiçbir etkisi yoktur.” dedi.

Washington’da Pentagon, İran güçlerinin hukuka aykırı bir şekilde St. Nikolas’a çıktığını ve onu İran karasularına doğru rotasını değiştirmeye zorladığını söyledi.

Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı el koymayı kınadı.

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, “Onu ele geçirmek için hiçbir gerekçe yok, hiçbir gerekçe yok. Bırakmaları gerekiyor.” dedi.

Dışişleri Bakanlığı ayrıca geminin ve mürettebatının derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vedant Patel gazetecilere verdiği demeçte, “Ticari bir gemiye hukuka aykırı olarak el konulması, İran’ın uluslararası ticareti bozmayı amaçlayan veya İran tarafından sağlanan son davranışıdır.” dedi.

Patel, “Bu tür bir eylemin ticari nakliye için belirsizlik yaratacağına inanıyoruz” dedi. “Bunun gibi provokatif eylemler küresel ekonomiye yönelik bir tehdittir ve sona erdirilmelidir.”

  2024 Yılı Fıtır Sadakası Ne Kadar Olacak?

İngiliz ordusunun, petrol ticaretinin beşte birinin geçtiği Basra Körfezi’nin dar ağzı olan Hürmüz Boğazı’na giren ve çıkan gemilerin geçtiği bir bölgede, Perşembe günkü ele geçirme sabah erken saatlerde Umman ile İran arasındaki sularda başladı. Ortadoğu’daki denizcilere uyarılarda bulunan Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonları, şunları söyledi.

Birleşik Krallık askeri grubu, geminin güvenlik müdüründen, gemi kaptanıyla birlikte “telefonda bilinmeyen sesler” duyduklarına dair bir rapor aldıklarını açıkladı. Gemiyle temasa geçme çabalarının başarısızlıkla sonuçlandığı ve gemiye binen kişilerin “siyah maskeli, siyah askeri tarzda üniformalar” giydiği belirtildi.

Özel güvenlik firması Ambrey, petrol tankeri St. Nikolas olarak tanımladığı gemiye “dört ila beş silahlı kişinin” bindiğini söyledi. Adamların gemiye binerken güvenlik kameralarını izledikleri belirtildi.

Ambrey, yakın zamanda adı değiştirilen tankerin daha önce yaptırım uygulanan İran petrolünü taşıdığı için yargılandığını ve para cezasına çarptırıldığını söyledi. Süveyş Rajan’ı geçen yıl 980.000 varilden fazla İran ham petrolü taşıyordu ve ABD tarafından ele geçirilip petrole el konuldu.

ABD, o dönemde İran İslam Devrim Muhafızları Birliği’nin (IRGC), ABD yaptırımlarını ihlal ederek “kaçak” İran petrolünü Çin’e göndermeye çalıştığını söylemişti.

İran, Washington’un 2018’de önemli bir nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından yeniden uygulanan ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya. Yaptırımlar, İran’ın enerji ihracatını azaltmak amacıyla İran’ın petrol ve petrokimya satışlarını hedef alıyor.

İran geçmişte petrole el konulmasının ardından kısasa kısas önlemleriyle karşılık vermişti.

Geçen yılki ele geçirmeden kısa bir süre sonra İran iki tankeri ele geçirdi: Umman Körfezi’nden ABD’ye doğru seyreden Marshall Adaları bayraklı Advantage Sweet ve ardından Dubai’den Füceyre’ye giderken Yunanistan’a ait Niovi.

Umman ile İran’ı ayıran petrol endüstrisi için önemli bir rota olan Umman Körfezi, yıllar içinde çoğunlukla İran’ın da dahil olduğu bir dizi ele geçirme ve saldırıya tanık oldu.

  Durfoam’un Polietilen Köpük Ürünleri İncelemesi

Kaynak açısından zengin bölgedeki nakliye, Yemen’deki Husi isyancıların Salı günü geç saatlerde fırlatılan şimdiye kadarki en büyük insansız hava aracı ve füze barajı da dahil olmak üzere Kızıldeniz’deki gemilere yönelik haftalardır süren insansız hava aracı ve füze saldırılarının ardından yüksek alarma geçirildi.

Bu durum, özellikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin çarşamba günü Husileri kınayan oylamasından sonra ve Amerikalı ve İngiliz yetkililerin saldırıların olası sonuçları konusunda uyarmasından sonra, şu anda hayati önem taşıyan su yolunda devriye gezen ABD liderliğindeki güçlerin olası misilleme saldırıları riskini artırdı .

IRNA haber ajansı, İran Deniz Kuvvetleri halkla ilişkiler ofisinden alıntı yaparak, St. Nikolas’ın “adli makamlara teslim edilmek üzere İslam Cumhuriyeti limanlarına nakledildiğini” söyledi.

AP tarafından analiz edilen uydu takip verileri en son tankerin İran’ın Bandar-e Jask limanına doğru döndüğünü gösterdi.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
İran, Umman Körfezi’nde Türkiye’ye giden petrol tankerine el konulduğunu doğruladı

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!