İstanbul konut satışında yine gözde

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Konut Satış İstatistikleri Yayımlandı

Türkiye genelinde konut satışları, Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %17,3 artarak 93 bin 902'ye yükseldi. İstanbul, 16 bin 344 konut satışı ve %17,4 ile en yüksek payı aldı.

İstanbul ve Diğer İllerde Konut Satışları

TÜİK verilerine göre, Şubat ayında Türkiye genelinde toplam 93 bin 902 konut satıldı. İstanbul'u 8 bin 300 konut satışı ve %8,8 pay ile Ankara, 5 bin 168 konut satışı ve %5,5 pay ile İzmir takip etti. En az konut satışının gerçekleştiği iller ise sırasıyla 18 konut ile Ardahan, 45 konut ile Tunceli ve 51 konut ile Bayburt oldu.

Konut Satışlarındaki Değişimler

Ocak-Şubat döneminde %2,0 oranında azalan konut satışları toplamda 174 bin 210 olarak kaydedildi. İpotekli konut satışları ise 8 bin 827'ye ulaşırken, Şubat ayındaki ipotekli satışların 2 bin 60'ı, Ocak-Şubat dönemine ait ipotekli satışların ise 3 bin 464'ü ilk el satış olarak gerçekleşti. Diğer satış türleri sonucunda ise 85 bin 75 konut el değiştirdi.

İlk El Konut Satışları ve Yabancılara Yapılan Satışlar

Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı 28 bin 594 olarak belirlendi. İlk el konut satışlarında Şubat ayında bir önceki yıla göre %21,8 artış yaşandı. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı %30,5 oldu. İkinci el konut satışlarında ise 65 bin 308 konut el değiştirdi.

Yabancılara yapılan konut satışları ise Şubat ayında bir önceki yıla göre %44,9 azalarak bin 846'ya geriledi. Toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %2,0 olurken, bu satışlarda İstanbul 691 konut ile ilk sırayı aldı. Rusya Federasyonu vatandaşları, Türkiye'den en fazla konut alan grup olarak öne çıktı.

  Kosgeb Engelli Destekleri Nelerdir?

Türkiye genelinde konut satışları Şubat ayında önemli bir artış gösterdi. İstanbul, en yüksek konut satışı yapılan şehirler arasında yer aldı. Yabancılara konut satışlarında da dikkat çeken bir düşüş yaşandı.

Daha Fazlasını Keşfedin

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
İstanbul konut satışında yine gözde

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!