İTO Nisan ayı verilerini açıkladı: İstanbul’da enflasyon yüzde kaç oldu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul'da Perakende Fiyatlar Nisan Ayında Yükseldi

İstanbul'da Perakende Fiyatlar Artış Gösterdi

İstanbul'da nisan ayında perakende fiyatlar, aylık bazda %4,89 oranında artarken, yıllık bazda ise %78,81 artış kaydedildi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi ve Toptan Eşya Fiyatları İndeksi de artış gösterdi.

Perakende Fiyat Hareketleri

2024 Nisan ayında İstanbul'da perakende fiyat hareketlerini yansıtan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi bir önceki aya göre %4,89 artış gösterirken, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise %4,87 arttı. İTO'nun açıklamasına göre, 2023 Nisan ayına kıyasla 2024 Nisan ayında fiyat değişimleri dikkat çekici düzeyde artış gösterdi.

Yıllık Karşılaştırma

Önceki yılın aynı dönemine göre 2024 Nisan ayında yaşanan fiyat değişimleri incelendiğinde, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi'nde %78,81, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi'nde ise %65,94 oranında artış yaşandığı görüldü. Bu durum, perakende ve toptan fiyatlar arasındaki farkı net bir şekilde ortaya koydu.

En Fazla Artış Giyim Grubunda Gerçekleşti

Nisan 2024'te perakende fiyatlarda en fazla artış giyim harcamaları grubunda yaşandı. Giyim Harcamaları grubunda %23,85, Ev Eşyası Harcamalarında %5,30, Kütür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında %4,88, Gıda Harcamalarında %4,84, Ulaştırma ve Haberleşme Harcamalarında %2,22 artış görüldü. Ayrıca Konut Harcamalarında %1,45, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında %0,88, Diğer Harcamalarda ise %0,03 artış kaydedildi.

Toptan Fiyatlarda Artış Devam Ediyor

Nisan 2024'te toptan fiyatlarda da bir önceki aya göre artış sürdü. Mensucat grubunda %17,93, İnşaat Malzemeleri grubunda %13,36, Madenler grubunda %7,27, Kimyevi Maddeler grubunda %5,40, Gıda Maddeleri grubunda %3,03, İşlenmemiş Maddeler grubunda %1,73 ve Yakacak ve Enerji Maddeleri grubunda ise %0,27 artış gözlemlendi.

  Nostaljiden Uzay Çağına Uzanan Aksiyon: Call of Duty Oynama Sırası

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
İTO Nisan ayı verilerini açıkladı: İstanbul’da enflasyon yüzde kaç oldu?

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal