Konut fiyatları yıllık bazda yüzde 68 arttı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Ocak 2024 Dönemine Ait Konut Fiyat Endeksi Değerlerini Paylaştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Ocak 2024 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verilerini açıkladı. Son açıklanan verilere göre, endeks bir önceki aya göre %2,3 oranında artış gösterdi. Aynı zamanda bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla nominal olarak %68, reel olarak ise %1,4 oranında yükseliş kaydedildi.

2023 Aralık Ayında Öne Çıkan Değerler

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Konut Fiyat Endeksi yıllık bazda %75,5 artarken, reel fiyat artışı ise %7,1 seviyesinde gerçekleşmişti. Bu veriler ışığında, Ocak ayında yıllık bazda konut fiyat artışında bir miktar gerileme görüldü.

Büyük Şehirlerdeki Değişimler

İstanbul, Ankara ve İzmir'in konut fiyat endekslerindeki gelişmeler incelendiğinde, 2024 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre sırasıyla %1,3, %2,4 ve %2,8 oranlarında artış yaşandığı belirlendi. Ayrıca, söz konusu endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına kıyasla İstanbul'da %54,5, Ankara'da %85,6 ve İzmir'de %70,4 seviyelerinde artış kaydetti.

Ortalama Ev Fiyatları ve Metrekare Bazında Değerler

Türkiye genelinde bir konutun metrekare fiyatı 30.900,3 TL iken, İstanbul, Ankara ve İzmir'de sırasıyla 45.129,8 TL, 24.373 TL ve 35.684,5 TL olarak belirlendi. Bu verilere göre, 100 metrekarelik ortalama bir evin fiyatı Türkiye genelinde yaklaşık 3,1 milyon TL, İstanbul'da 4,5 milyon TL, Ankara'da 2,4 milyon TL ve İzmir'de 3,5 milyon TL olarak hesaplandı.

En Fazla Artış Gösteren İller

Konut fiyatlarındaki artışta öne çıkan iller ise yıllık bazda %103,8 artışla Ağrı, Ardahan, Kars ve Iğdır'ı içeren bölge oldu. Aynı dönemde %103,7 artışla Çankırı, Kastamonu, Sinop bölgesi ve %98,3 artışla Erzurum, Bayburt ve Erzincan bölgeleri dikkat çekti.

  Oba Makarna (OBAMS) halka arz sonuçları açıklandı! Oba Makarna kaç lot verdi?

Yolculuğa Hazır Mısınız? İlgili Bağlantılara Göz Atın

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Konut fiyatları yıllık bazda yüzde 68 arttı

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!