Merkez’den zorunlu karşılık adımı Resmi Gazete’de

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası Zorunlu Karşılıklar Tebliğinde Değişiklik Yayımlandı

Merkez Bankası'nın yeni kararıyla, aylık %2 büyüme oranını aşan krediler için TL cinsinden zorunlu karşılıkların 1 yıl süreyle bloke edilmesi hakkında bilgi verildi.

Ankara (İGFA) – Merkez Bankası tarafından belirlenen kredilerin aylık büyüme oranını aşan kısımlarının Türk Lirası cinsinden zorunlu karşılık olarak 1 yıl boyunca bloke edilmesi kararlaştırılmıştı. Bu değişikliğe ilişkin tebliğ ise Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğe eklenen "Kredi büyümesine dayalı geçici uygulama" maddesiyle; "Bankalar ve finansman şirketleri tarafından kullandırılan nakdi krediler arasından, Merkez Bankası tarafından belirlenen krediler için büyüme oranının hesaplandığı tarihten bir önceki hesaplama tarihine kadar olan dönemde, %2'nin üzerinde artış gösteren kredi tutarı kadar Türk Lirası cinsinden zorunlu karşılık bloke edilir" hükmüne yer verildi.

Aynı zamanda, "Hükmünde belirtilen büyüme oranları, zorunlu karşılığa tabi kuruluşların büyüklüğüne, türüne veya grubuna göre farklılaştırılabilir. Bu büyüme oranları, Merkez Bankası'nın belirlediği hesaplama yöntemine göre dört haftada bir cuma günleri hesaplanır. Kararın uygulanması, hesaplanma tarihinden itibaren iki hafta sonraki cuma günü başlar ve uygulamanın sona ermesi, tesisin başlangıcından itibaren 52 haftanın son perşembresine denk gelir. 31/12/2022 tarihinden sonra faaliyete geçen banka ve finansman şirketleri ise bu hükümlerden muaf tutulacaktır." ifadelerine de yer verildi.

Özel İçerikler Burada: Diğer Yazıları Kaçırmayın

  Rewardy Nedir? Rewardy Para Kazanma
0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Merkez’den zorunlu karşılık adımı Resmi Gazete’de

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!