Şase No İle Parça Sorgulama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Şase no ile parça sorgulayarak, özellikle ikinci el araçlarda değişen parça bilgisine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 
  • Kaza bilgisi, değişen parçaların maliyeti ve işçilik tutarı gibi bilgileri şase numarası yoluyla öğrenebilirsiniz.

 

Şase numarası ruhsatta yer alır ve araçta değişen parçaların orijinal ve muadil yedek parçalarını sorgulamanıza olanak sağlar. Böylece aradığınız parçaları bulabilir ve sipariş edebilirsiniz.

ŞASE NO SORGULAMA PARÇA SORGULAMA VİDEO ANLATIM

Videoyu izleyerek partsouq.com web sitesi üzerinden adım adım sorgulama yapabilirsiniz.

 

Şase no ile sorgulama yapmak için 5664 SMS servisini kullanabilirsiniz. EGM, e-Devlet kapısı ya da Sigortam 360 uygulamasını kullanarak yalnızca plaka ile arama yapabilirsiniz, henüz bu sistemlerde şase sorgulamaları yoktur.

SMS İLE ŞASE NO SORGULAMA

SMS ile yapabileceğiniz sorgulamalar şunlardır;

  • Hasar kaydı: “HASAR (boşluk) S (boşluk) şase no” yazıp 5664’e kısa mesaj gönderin. Hasar kaydı sorgulama sonucunda aracın hangi kazalara karıştığı, kaza sonrası aracın hangi bölgelerinin hasar gördüğü ve ne kadar masraf çıktığını görebilirsiniz. Örnek sorgu “HASAR S ABC12000001234512”.
  • Araç detay bilgileri: “DETAY (boşluk) S (boşluk) şaşe no” yazıp 5664’e mesaj atın. Arama sonucunda gelen mesajda aracın markası, model bilgisi, trafiğe ne zaman çıktığı, aracın en son kimin üzerine kayıtlı olduğu, kaskosu olup olmadığı, kaskolu ve kaskosuz olarak geçirdiği toplam zamanı, aracın tür değişimi olup olmadığı ve plaka şehir değişimi gibi tüm detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. Örnek sorgu “DETAY S ABC12000001234512”.
  • Değişen parça: Değişen parçaların bilgisine ulaşmak için “PARCA (boşluk) S (boşluk) şase no (boşluk) KAZA TARİHİ” yazarak 5664’e gönderin. Değişen parça sorgulaması yaptığınızda aracın kaza yaptığı dönemlerdeki kilometre verilerini, kaza nedeniyle oluşan toplam işçilik maliyetini, değişen parçaların tutarını ve hangi parçaların değiştirildiğini öğrenebilirsiniz. Hasar sorgulamadan daha detaylı bir arama olan değişen parça sorgulamalarında kaza tarihini bilmiyorsanız, öncelikle hasar sorgulama yapıp kaza tarihini öğrenmeniz gerekir. Örnek sorgu “PARCA S ABC12000001234512 16.03.2014”.
  • Trafik poliçe: “TRAFİK (boşluk) S (boşluk) şase no” yazıp 5664’e kısa mesaj atın. Böylece aracın trafik poliçesinin ne zaman başladığını ve ne zaman sona ereceğini öğrenebilirsiniz. Örnek sorgu “TRAFİK S ABC12000001234512”.
  • Kasko bilgisi: “KASKO (boşluk) S (boşluk) şase no” yazarak 5664’e SMS atın. Arama sonucunda aracın tüm kasko bilgilerine ulaşabilirsiniz. Örnek sorgu “KASKO S ABC12000001234512”.
  Akıllı telefon devri bitiyor mu? Humane AI Pin satışa çıktı

5664 servisini kullanarak şase numarası ile sorgulama yapma ücreti her operatör için aynı olup, 7 TL olarak ücretlendirilmektedir. Her sorgu için ayrı ücret ödemeniz gerekir.

ŞASE NUMARASI NEREDE BULUNUR?

 

Aracın bir nevi kimliği sayılan şase numarası 17 haneden oluşur. Ruhsatın sol sayfasında, sigorta poliçesinde ve kasko belgelerinde yazar. Şase numarası aracın hem motor bloğuna hem de şasesine press ile basılır. Bu yüzden silinip değiştirilmesi oldukça zordur. Ayrıca aracın şasi numarasının değiştirilmesi suçtur. Bazı araçlarda ön camda ya da kapının yan kısımlarında da şase numarası yazar. Yolcu kısmında, ön camın alt kısmı ile ön kaput arasında şasi numarası bulunur.

İkinci el araç alırken mutlaka ruhsatta yazan şasi numarası ile aracın ön cam motor bloğunda yazan şasi numarası eşleştirilmelidir. Eğer farklılık görürseniz durumu ilgili birimlere bildirilmeli ve aracı satın almaktan vazgeçmelisiniz.

Şase numarası aracın üretildiği ülkeyi, fabrikayı ve bu fabrikadan kaçıncı araç olarak çıktığını öğrenmeye yarar. Araç bakımı yapılırken yedek parça tespiti şase numarası ile yapılmaktadır. Araç çalınma durumlarında hakkınızı arayabilmeniz için şase numarası size büyük kolaylık sağlayacaktır.

ŞASE NUMARASI İLE HANGİ ARAÇLARDA SORGULAMA YAPILABİLİR?

Alfa Romeo, Citroen, Peugeot, Renault, Dacia, Skoda, Seat, Ford, Fiat, BMW, Chevrolet, Honda, Hyundai, Mercedes, Porsche ve Volkswagen araçlarında arama yapabilirsiniz.

BMW şase no ile parça sorgulama yapmak için şase numarasının son 7 hanesini yazmanız yeterlidir.

Peugeot ve Citroen şase no ile parça sorgulama yapmak için şase numarasının son 8 hanesini yazmanız gerekir.

Şase numara ile sorgulama yaparak aracın önceden karıştığı kazaları, aracın hangi kısımlarının hasar aldığını, değişen parçalarını, parçaların değişim maliyetlerini, vergi borçlarını, sigorta ve poliçe bilgilerini, kaza tespit tutanağını öğrenebilirsiniz.

  Meski Su Faturası Borcu

Sonuç olarak şase numarası ile ücretsiz sorgulama yapabileceğiniz birçok site vardır. Bu sitelerin dışında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin hizmete sunduğu 5664 SMS servisi ile sorgulama yapabilirsiniz. Şasi numara ile araç sorgulamaları e-Devlet kapısı, Emniyet Genel Müdürlüğü ya da Sigortam 360 uygulamaları ile yapılamamaktadır.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Şase No İle Parça Sorgulama

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!