Simide zam sinyali: KDV düzenlemesi artış getirecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Simide Yeni Zamlar: KDV Düzenlemesiyle Fiyatlara Yansıyacak

Seçim öncesinde alınan zam kararının geri çekilmesinin ardından, simit fiyatlarına yeni bir artış sinyali verildi. Yapılan KDV düzenlemesi ile birlikte pastane veya fırından simit alanlar farklı oranlarda KDV ödeyecekler. Önceden yüzde 1 KDV uygulanan işletmeler, artık yüzde 10 KDV ödeyecekleri için fiyatlarında %9-10 oranında bir artış yapacaklar.

KDV Oranlarında Yetki Kimde?

KDV Kanunu'na göre KDV oranlarını belirleme yetkisi Cumhurbaşkanı'na aittir. Uygulamada, lokanta, pastane, kafe gibi işletmelerin ürettikleri simit, börek, poğaça, yaş pasta, kuru pasta gibi ürünler için kasadan alınıp gidildiğinde veya eve paket servis yapıldığında %1 KDV uygulanmaktadır. Ancak aynı ürün pastanede veya kafede tüketilirse %10 KDV alınmaktadır.

Yeni Tebliğ Taslağı Ne İfade Ediyor?

Yeni tebliğ taslağına göre, masası ve sandalyesi olan pastane ve kafe gibi işletmelerde ayak üstü alınan veya eve servis edilen ürünlere de %10 KDV uygulanacak. Masası ve sandalyesi olan işletmelerde yüzde 1 KDV uygulaması tamamen sona erecek. Vergiden kaçınma amacı güden işletmelerin, KDV avantajını suiistimal ettikleri belirtilmektedir.

Vergi Kaçakçılığı İddiaları

Bazı işletmelerin yüzde 1 KDV'li simit ile yüzde 10 KDV'li kolayı ayrım yapmadan %1 KDV fişi kestiği, bazılarının ise masada sunduğu ürünleri ayak üstü satarmış gibi gösterip %1 KDV uyguladığı iddia edilmektedir. Bu durum vergi kaçakçılığı yapıldığına dair şüpheleri artırmaktadır.

İlginizi çekebilecek konular

  Konut fiyatları yıllık bazda yüzde 68 arttı

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Simide zam sinyali: KDV düzenlemesi artış getirecek

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal