S&P Türkiye’nin kredi notunu “pozitif” değerlendirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Standard & Poor's Türkiye Ekonomi Değerlendirmesi

Standard & Poor's Türkiye'nin Kredi Notunu Yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye ekonomisi hakkında son verilerini paylaştı. S&P tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun vadeli kredi notunun "B"den "B+"ya yükseltildiği belirtildi. Ayrıca kredi notu görünümünün "pozitif" olarak korunduğu vurgulandı. Türkiye'de yerel seçimler sonrası dış dengelenmenin rol oynadığı ve para, maliye ve gelir politikaları arasındaki koordinasyonun iyileşeceği öngörüldü. Gelecek 2 yıl içinde portföy girişlerinin artacağı, cari açıkların daralacağı, enflasyonun ve dolarizasyonun azalacağı belirtildi.

Politika Yapıcıların Rolü ve Beklentiler

Metinde, politika yapıcıların cari açığı daraltmak, dolarizasyonu tersine çevirmek ve enflasyonu düşürmek için çaba göstermeleri halinde Türkiye'nin kredi notunun yükseltilebileceği belirtildi. Ekonomiyle ilgili beklentilere de yer verilen yazıda, Türkiye ekonomisinin bu yıl ve gelecek yıl %3 büyüme öngörüsünün açıklandığı ifade edildi. Aynı açıklamada, ülkede tüketici fiyat artışlarının bu yıl %55,8 ve gelecek yıl %27,3 olacağı tahmin ediliyor.

Standard & Poor's, Türkiye'deki politika düzenlemeleri nedeniyle aralık ayında takvim dışı bir değerlendirme yapmış ve ülkenin kredi notu görünümünü "durağan"dan "pozitif" olarak güncellemişti. Diğer kredi derecelendirme kuruluşlarından olan Moody's, ocak ayında Türkiye'nin kredi notu görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çevirmişti. Fitch Ratings ise mart ayında Türkiye'nin kredi notunu "B"den "B+"ya yükseltirken, not görünümünü de "durağan"dan "pozitif"e çıkarmıştı.

İlginizi çekebilecek konular

  Emekliye, çalışana PTT'den iyi haber! Nakit arayanlara tam destek çıktı

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
S&P Türkiye’nin kredi notunu “pozitif” değerlendirdi

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal