Ssk Biriken Para Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ssk Biriken Para Sorgulaması Nasıl Yapılır ? sorusunu rahatlıkla yapabilir ve ne kadar birikti öğrenebilirsiniz. Emekli olmak için yıllarca çalışır ve yaşlanırız. Fakat emekli olmak için devletin çıkarmış olduğu bazı yasalar ve buna bağlı şartlar vardır. Bu şartların başında prim gün sayısı ve yaş şartıdır. Bu şartların sağlanması durumunda emekli olabilmektesiniz. Emekliliğin en önemli şartlarından birisi olan yaş şartını yerine getiren vatandaşların sigortalılık süresi ve hizmet süresi şartı sağlanmaması halinde emekli olamazsınız ancak adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılan sigorta primleri, bağkur primlerini v.s. iade alabilirsiniz.

Bu haberimizde sizler için SGK para iadesi sorgulama nasıl yapabileceğinizi ve bu konu hakkında nasıl bilgi sahibi olabileceğinizi anlatacağız. Emekli toplu para sorgulama ile iade sorgulama işlemi ile ilgili bilgilendirme yapmadan önce sigortadan para nasıl alınır konusunu işleyelim.

SSK Biriken Paramı Nasıl Alırım?

SSK Biriken Paramı Nasıl Alırım? SSK ve Bağkur iptal ederek para iadesi alabilmek için öncelik olarak prim yaş şartını doldurmuş olmanız gerekiyor. Sigortadan para iadesi alabilmek için ise belirlenmiş bir zaman yoktur. Ayrıca para iadesi almak istediğinizde adınıza yatırılan prim günlerinin tamamını alamazsınız. Sağlık vs gibi bazı kesintiler uygulanır.

SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK biriken para iadesini alabilmek için şartların sağlanıyor olması durumunda sigorta parası iade başvuru dilekçesi oluşturarak sizden istenecek evrakları hazırlamanız gerekiyor.

SSK Biriken Para Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SSK birikmiş para hesaplaması için başvuru yaptığınızda iade edilecek tutar yatırılan prim günlerinin hangi tarihlerde olduğu dikkate alınarak yapılacaktır. Para iadesi başvurusu yapmadan önce SGK havuzunda ne kadar paranız var bunu hesaplama yapmanızı tavsiye ederiz.

  Kamu bankaları vatandaşlara düşük faizli kredi için muslukları açtı

SSK para iadesi hesaplamasında şunlar dikkate alınır;

  • 01 Ekim 2008 tarihinden önce yatırılmış olan prim günlerinin döneme ait işçi ve işveren hissesinin tamamı, brütün %20’si, 01 Ekim 2008 sonrası ise sigortalı hissesi, brütün %9’u şeklindedir.
  • Bağkur için brütün %20’si

Şeklinde iade hesaplaması yapılabilir.

SSK Havuzunda Ne Kadar Para Biriktiğini Sorgulama

SSK Havuzunda Ne Kadar Para Biriktiğini Sorgulama yapmak için şu an ne yazık ki Sosyal Güvenlik Kurumuna ait bir uygulama bulunmamaktadır. Bireysel olarak siz kendiniz bu hesaplamaları yapabilirsiniz.

  • Öncelikle Sgk havuz parası sorgulama yapmak isteyen vatandaşların E devlet sistemine giriş yaparak SGK Tescil ve Hizmet Dökümünüze ulaşın.
  • Bu sayfa üzerinde bulunan hizmet cetvelinde bulunan P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg yazan satırda bulunan brüt kazanç kısmını baz alarak sigortadan alınacak para sorgulaması yapmak için yukarıda bahsetmiş olduğumuz hesaplamayı uygulayabilirsiniz.

E-Devlet Birikmiş Para Sorgulaması

E-Devlet Birikmiş Para Sorgulaması yaparak içeride ne kadar paranızın biriktiğini merak ediyorsanız, yukarıda bahsetmiş olduğumuz adımları takip ederek e devlette birikmiş para sorgulama işlemini yapabilirsiniz.Ssk Biriken Para Sorgulaması Nasıl Yapılır ? adlı konumuzun sonuna geldik.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Ssk Biriken Para Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!