Trafik Sigortası Sorgulamasını Nasıl Yaparım? Kaç gün kaldı öğren!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Motorlu araç sahibi olan tüm sürücüler trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Trafik sigortası yapıldığında olası bir kaza anında karşı tarafa verilen zararlarda, sürücüler güvence altına alınır. Bir aracın sigortasını sorgulayabilmek için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz.

E-Devlet dışında SBM, 118 90 ya da 5664 SMS seçeneklerini kullanamazsınız. Bu kanallarla yapacağınız aramalarda araç hasar ya da değişen parça gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.

TRAFİK SİGORTASI SORGULAMA 2024

E-Devlet Trafik Sigortası Sorgulama

E-Devlet kapısından trafik sigortası sorgulamak için sırayla şu adımları uygulamanız gerekir;

 • İlk olarak turkiye.gov.tr adresine girin.
 • Ardından önce Kurumlar sekmesine sonra da S harfine tıklayın.
 • Sayfayı aşağı kaydırın, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi yazan yere gelin.
 • 22 adet e-Hizmet görüntülenecektir. Bunların içinden “Trafik Poliçe ve Hasar Sorgulama” bağlantısını gerçek ya da tüzel kişiler için seçin.
 • E-Devlet bilgilerinizle sisteme giriş yapın.
 • Karşınıza bir form çıkacaktır. Bu forma yalnızca plaka numaranızı girin ve Sorgula butonuna tıklayın.

İşleminiz tamamlandığında “Detaylı Bilgi” butonuna tıklayın. Aracınıza ait;

 • sigorta şirketi,
 • poliçe numarası,
 • başlangıç tarihi,
 • bitiş tarihi,
 • poliçe eki numarası,
 • ek türü, tramer numarası ve
 • poliçe eki başlama tarihi

gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.

Detaylı bilgi kısmından şu verilere de ulaşmanız mümkündür;

 • Poliçe bilgileri: Araç bilgileri, plaka numarası, aracın markası, aracın model yılı, motor numarası, araç tarife grubu, şasi numarası, tescil tarihi.
 • Teminat bilgileri: Araç başına maddi teminat, kişi başına ölüm sakatlık teminatı. Ayrıca kaza başına tedavi teminatı, kişi başına tedavi teminatı, kaza başına maddi teminat ve kaza başına ölüm sakatlık teminatı.
 • İndirim / Sürprim bilgileri: Hasarsızlık indirim yüzdesi, hasarlılık sürprim yüzdesi, tarife basamak kodu, gecikmeden dolayı sürprim yüzdesi, ZKYTMS indirim yüzdesi.
  Araç Muayene Sorgusu Nasıl Yapılır?

Trafik Sigortası Sorgulama PTT

Trafik poliçesini PTT şubelerinden yaptıran sürücüler pttsigorta.com adresine girerek poliçelerinin durumu hakkında bilgi alabilirler. İnternetten sorgulama yapmak istemeyen müşteriler 0 850 724 77 88 numaralı hattı arayabilir ve poliçelerinin durumunu öğrenebilirler.

Trafik Sigortası Sorgulama SBM

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden sorgulama yapmak için yine e-Devlet sistemine girmeniz gerekir.

SBM’nin internet sitesine girerek, Sigortam 360 uygulamasını kullanarak ya da kurumun 5664 SMS servisine kısa mesaj göndererek poliçe sorgulama yapmanız mümkün değildir.

Yukarıda anlattığımız gibi önce e-Devlet kapısına şifreniz ve kimlik numaranızla ya da diğer seçeneklerden birini kullanarak giriş yapmalı ve kurumun bağlantısına tıklamanız gerekir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne 0 850 277 60 60 numaralı hattan da ulaşabilirsiniz.

TRAFİK SİGORTASI BORCU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Trafik sigortası borç sorgulamaları Gelir idaresi Başkanlığı’nın web sitesinden ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine giriniz. Ardından T. C. kimlik numaranızla, kullanıcı adı ve şifreyle ya da e-Devlet sistemi yoluyla sisteme giriş yapmanız gerekir. Bu sayede Borç Sorgulamaları ekranından trafik sigortanıza ait bilgileri öğrenebilirsiniz.

Vadesi geçen sigorta vaktinde yaptırılmadığı takdirde günlük gecikme zammı işlemektedir. Ayrıca geciktirilen prim için ödenecek tutar da artmaktadır. Sigortanızı yaptırmadan ya da yenilemeden trafiğe çıktığınızda çevirmeye takıldığınız anda sigortanızı yaptırmanız için size belli bir süre verilir.

Bu süre içinde aracınızı sürmenize izin verilmez. Eğer verilen süre içinde işlemlerinizi tamamlamazsanız aracınız en yakın otoparka çekilir ve aracınız otoparkta kaldığı süre boyunca ekstra masraf çıkar.

Sonuç olarak trafik sigortası sorgulama işlemleri e-Devlet sisteminden yapılabilmektedir. PTT’den yapılan poliçeler ise PTT Sigorta yoluyla sorgulanabilmektedir.  

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Trafik Sigortası Sorgulamasını Nasıl Yaparım? Kaç gün kaldı öğren!

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!