Türkiye’ye Yatırım Fırsatı! Türkiye ve Katar Arasında 10 Milyar Dolarlık Ticaret Protokolü İmzalandı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye ile Katar arasında imzalanan ticaret protokolü, karşılıklı işbirliğini güçlendirmeye yönelik önemli bir adım olarak kaydedildi. Protokol, ekonomik ilişkilerin daha da derinleşmesine ve ticaret hacminin artmasına katkı sağlayacak.

Türkiye ve Katar Arasında İşbirliği

Türkiye ve Katar arasında uzun yıllara dayanan dostluk ilişkileri, son zamanlarda liderlerin karşılıklı ziyaretleriyle daha da güçleniyor.

Türkiye ile Katar arasındaki ekonomik işbirliğinin önemli bir adımı olan Türkiye-Katar Ekonomi ve Ticaret Ortak Komisyonu (JETCO) 1. toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirildi.

Heyetler arası toplantının ardından Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Katar Ticaret ve Sanayi Bakanı Şeyh Muhammed bin Hamad bin Qassim Al Abdullah Al Thani, JETCO protokolünü imzaladılar.

“Liderlerin Sayesinde Yeni Bir İvme Yakalandı”

Bakan Bolat, yaptığı konuşmada, Katar’ın Türkiye’nin Körfez bölgesindeki en önemli ticaret ortaklarından biri olduğunu belirterek, ikili ilişkilerde liderlerin çabalarıyla yeni bir ivme yakalandığını ve iki ülkenin stratejik ortak olarak ilişkilerine devam etmesinin sağlandığını ifade etti.

Türkiye-Katar 1. Dönem JETCO toplantısı, ikili siyasi ilişkilerde yakalanan olumlu ivmeyi, ekonomik ve ticari ilişkilere de yansıtacaklarına inandıklarını dile getiren Bolat, toplantının son derece verimli geçtiğini belirtti. Özel sektör firmalarının etkin katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantının, tüm ekonomik ilişkilerin derinlemesine ele alındığı ve ticari ilişkilerde yeni fırsatların değerlendirildiği bir mekanizma olduğunu vurguladı.

“JETCO Protokolü, Yapıcı Görüşmelerimizin Yansıması”

Bolat, özel sektör temsilcilerinin bu önemli iş birliği mekanizmasına dahil olmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, protokolün, ikili ticari ilişkilerden karşılıklı yatırımlara, müteahhitlik hizmetlerinden üçüncü ülkelerde iş birliğine kadar pek çok alanda yapıcı görüşmelerin ve mutabakatın yansıması olduğunu söyledi.

  Ev almak artık hayal değil! Beklenen düşük faizli konut kredisi yolda: Açık açık tarih verdiler

“İkili Ticaret Hacmi Artıyor”

Bolat, Türkiye-Katar ticaret hacminin yaklaşık 1,3 milyar dolara ulaştığını ve bu rakamın artacağına inandıklarını ifade etti. Türkiye-Katar Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte ticaret hacminin daha da artacağına dikkat çekti.

“Katar’ın Türkiye’deki Yatırımları Artıyor”

Türkiye ile Katar arasındaki ekonomik ilişkilerde önemli bir noktanın karşılıklı yatırımlar olduğunu vurgulayan Bolat, Katar şirketlerinin Türkiye’deki yatırımlarının 10 milyar dolara ulaştığını belirtti. Türkiye’nin çeşitli alanlardaki yatırım imkanlarını değerlendiren Katar şirketlerinin, Türkiye’deki altyapı ve insan kaynağından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Türkiye’ye Yatırım Fırsatı! Türkiye ve Katar Arasında 10 Milyar Dolarlık Ticaret Protokolü İmzalandı!

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!