TZOB: Fiyat artışına karşı denetim artırılmalı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar: Ramazan Ayı Öncesi Fiyat Değişimleri ve Gıda Enflasyonu Değerlendirmesi

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, Ramazan ayına yaklaşırken, bu yılın fiyat değişimlerini, özellikle et fiyatlarındaki artışları ve bazı gıda ürünlerinin marketlerdeki fiyat değişimlerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Ankara – TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Ramazan ayına yaklaşırken ve gıda enflasyonundaki yükseliş dikkate alındığında, gözler doğal olarak gıda fiyatlarına çevriliyor" dedi. Bayraktar, TZOB olarak 2007 yılından beri Ramazan öncesi fırsatçılığın engellenmesi için çalışmalar yürüttüklerini ve bu Ramazan ayı boyunca üretici ve market fiyatlarını yakından takip ederek halkı bilgilendirmeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Ramazan Ayı Öncesi Fiyat Değişimleri ve Gıda Enflasyonu

Başkan Bayraktar, geçen yıla kıyasla bu yılın Ramazan ayı öncesi fiyat değişimlerine dikkat çekerek, "Bu yıl marketlerde 38 üründe fiyat artışı yaşandı. Sadece 1 üründe fiyat düşüşü görüldü. En yüksek fiyat artışı yüzde 195 ile kuru incirde gerçekleşti. Kuru inciri sırasıyla yüzde 171, zeytinyağı yüzde 149,3, kuru kayısı yüzde 148,2 ve sivri biber takip etti. Kuru soğan ise yüzde 11,6 ile fiyatı en çok düşen ürün oldu" diye konuştu.

Üretici fiyatlarındaki artışları da değerlendiren Bayraktar, "Üreticide 27 üründe fiyat artışı, 4 üründe fiyat düşüşü yaşandı. Zeytinyağı yüzde 242,2 ile en fazla fiyat artışı gösteren ürün oldu" şeklinde bilgi verdi.

Et Fiyatlarındaki Artışlar ve Nedenleri

Bayraktar, et fiyatlarındaki artışın ana nedenlerinden birinin hayvan sayısındaki azalma olduğunu belirterek, "Arzın talebi karşılayamadığı bir piyasada et fiyatlarında yukarı yönlü hareketler kaçınılmaz olabilir" dedi. Ayrıca, girdi maliyetlerindeki artışların et fiyatlarına yansıdığını ve bu durumun spekülatif hareketlere zemin hazırladığını vurguladı.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi işçilerinden eylem!

Başkan Bayraktar, sürdürülebilir hayvansal üretim için et ve süt fiyatlarında istikrarlı bir piyasa oluşturmanın önemine işaret ederek, "Et fiyatlarındaki artışların fırsata dönüştürülmesine karşıyız. Özellikle Ramazan ayında halkı et tüketmekten mahrum bırakacak fiyat artışlarına karşı denetimlerin artırılması gerekmektedir" şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilecek konular

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
TZOB: Fiyat artışına karşı denetim artırılmalı

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!