Van’da protestolar devam ederken 15 günlük yasak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van'da Mazbata Tartışması

Van'da yapılan yerel seçimlerde kesin olmayan sonuçlara göre Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'ın önde olmasına rağmen mazbatanın AKP adayı Abdulahat Arvas'a verilmesi kararı, kentte büyük tepki topladı. Van Valiliği, devam eden protestolar nedeniyle şehirdeki gösteri yürüyüşlerini 15 gün boyunca yasakladı.

Protestolar Gece Boyunca Sürdü

Protesto eylemleri gündüz saatlerinde başlasa da iftar sonrasında da devam etti. Kentin çeşitli noktalarında toplanan göstericilere polisin müdahalesi sert oldu. Polis, basınçlı su ve biber gazı kullanarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı. Bir esnafın polis uyarısına tepki göstermesi de olaylara ayrı bir boyut kazandırdı.

Olaylar Yüksekova'ya Sıçradı

Van'daki gelişmelerin yanı sıra Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde de protesto eylemleri yaşandı. İlçenin Cengiz Topel Caddesi'nde toplanan bir grup, yürüyüş yapmak isteyince polisin müdahalesi ile karşılaştı. Polisin müdahalesi sonucu grup dağılırken, ilçede olaylar hala devam etmekte.

Van'da DEM Parti adayının seçim zaferine yaşanan mazbata tartışması nedeniyle tepkiler yükseliyor. Halkın sokağa dökülmesi olayları tırmandırırken, polis müdahalesi ve yasaklamalar dikkat çekiyor.

Valilikten 15 Günlük Gösteri Yasağı

Van Valiliği, Kentteki Gösteri Yürüyüşlerini Yasakladı

Van'daki protestolar devam ederken, Van Valiliği 15 günlük süreyle kentteki gösteri yürüyüşlerini yasakladı. Van Valiliği'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • Van ili sınırları içerisinde 03/04/2024 tarihinden itibaren 17/04/2024 tarihine kadar (15) gün boyunca; Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca izin verilmeyenler hariç olmak üzere, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı alan toplantılarının yasaklanmasına dair,

  • Yine Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca izin verilmeyenler hariç olmak üzere, basın açıklaması, oturma eylemi, anket, çadır kurma, imza kampanyası, broşür dağıtma gibi faaliyetler ile her türlü protesto eyleminin 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun ilgili maddelerine dayanarak belirtilen tarihler arasında yasaklandığı duyuruldu,

  • Aynı zamanda, belirtilen tarihler arasında ilçelerden veya çevre illerden bireysel ya da toplu olarak, ilimiz güzergahını kullanarak, kanuna aykırı eylem ve etkinliklere katılımı önlemek amacıyla, kanuna aykırı faaliyetlere katılması muhtemel kişilerin ilimiz ve ilçelere giriş-çıkışlarının 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince Valilik tarafından yasaklandığı belirtildi.

  MILF'in açılımı! MILF ne demektir? İşte MILF'in anlamı

Siirt'teki Eyleme Polis Müdahalesi: Gözaltılar Gerçekleşti

Saat Kulesi Önünde Basın Açıklaması Yapmak İsteyen Gruba Polis Engeli

Siirt'te, yasak kararını protesto edenler Saat Kulesi önünde basın açıklaması yapmak istedi ancak polis eyleme müdahale etti.

Uyarılara rağmen Abdullah Zeydan lehine sloganlar atan grup, yürüyüşe geçince polis tarafından engellendi. Sokaklara kaçan grup üyelerinden bazıları polise taş attı. Yaşanan olaylar neticesinde birçok kişi gözaltına alındı.Üstteki içeriği tamamen özgün bir şekilde yeniden yazınız. Asla ihtilafa sebebiyet vermeyiniz!

Keşfetmeye Devam Edin: İlgili Bağlantıları Kullanın

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Van’da protestolar devam ederken 15 günlük yasak

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!