Yurt dışındakiler yerel seçimde oy kullandı mı? 31 Mart seçimlerinde yurt dışı oyları var mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurt Dışındaki Seçmenlerin Yerel Seçimde Oy Kullanma Durumu Merak Ediliyor

Yerel Seçim Öncesi Yurt Dışındaki Seçmenlerin Durumu

31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesinde, genel seçimlerde oy kullanan yurt dışında bulunan seçmenlerin, yerel seçimde de oy kullanıp kullanamayacakları merak konusu oldu.

Yerel Seçimlerde Yurt Dışındaki Seçmenlerin Durumu

Yurt dışında yer alan her seçmen, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanı seçimi ve halkoylamasında oy kullanma hakkına sahiptir. Ancak yurt dışındaki seçmenler, yerel seçimlerde oy kullanamamaktadır.

Seçmenler Oy Kullanacakları Yeri Nasıl Öğrenebilir?

Seçmenler, oy kullanacakları yeri ve sandık bilgisini, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) internet sitesi, e-Devlet kapısı, YSK'nin Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması veya 444 9 975 numaralı YSK Çağrı Merkezi üzerinden kontrol edebilirler. Seçmen bilgi kağıdını yanlarında getirmeleri artık zorunlu değildir.

Oy Verme İşlemi Ne Zaman Gerçekleşecek?

YSK, seçimin mart ayında olması sebebiyle, mevsim şartları ve gün batım saatini göz önünde bulundurarak, doğudaki 32 ilde oy verme saatini bir saat erkene çekmiştir. Dolayısıyla söz konusu illerde ve ceza infaz kurumlarında oy verme işlemi, 07.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. Diğer illerde ise oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak belirlenmiştir.

Büyükşehir Belediyesi Sınırlarında Oy Kullanacak Seçmenler İçin Belirlenmiş Kurallar

Her seçmen, belirli istisnalar dışında, kayıtlı olduğu sandık seçmen listesinde oy kullanabilir. Ayrıca bir seçmen, hangi seçim çevresinde kayıtlıysa, sadece o seçim çevresindeki seçimlerde oy kullanabilir. Büyükşehirlerde yaşayan seçmenler ise "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullanacaktır.

Oylama Sürecinde Hangi Oylar Önce Sayılacak?

Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık; diğer illerde ise sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık için oy sayımı yapılacaktır.

  Konya'da askeri eğitim uçağı düştü!

İlginizi çekebilecek konular

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Yurt dışındakiler yerel seçimde oy kullandı mı? 31 Mart seçimlerinde yurt dışı oyları var mı?

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!