AK Parti’nin İstanbul adayı şehrin dirilişi vaadinde bulundu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, önümüzdeki yerel seçimlerde iktidardaki AK Parti’nin İstanbul adayı olarak ilan edilmesinin ardından Pazartesi günü kampanyasını başlattı ve yıllarca süren muhalefet iktidarının ardından metropolü eski ihtişamına kavuşturma sözü verdi.

Murat Kurum, İstanbul belediyesini muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) iktidarından geri almayı umarak, bakanlık yaptığı süre boyunca şehirleri iyileştirme konusundaki rekoruyla övündü. Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yaklaşan belediye seçimlerinde AK Parti’nin belediye başkanlığı adayı olarak açıklanmasından saatler sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kurum, pazartesi günü İstanbul’un iki tarihi ismine ve AK Partili son belediye başkanı merhum Kadir Topbaş’a saygı duruşunda bulunarak seçim kampanyasını başlattı. Kurum, 1453’te fetih yoluyla şehrin devam eden Türk saltanatını sağlamlaştıran Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmed ve daha çok bilinen adıyla Fatih Sultan Mehmed’in ve Hz. Muhammed’in sahabesi Eyüp Sultan veya Ebu Eyyub El-Ensari’nin türbelerini ziyaret etti . kendi adını taşıyan bir mahalleye gömüldü.

Kurum, Pazar akşamı AK Parti İstanbul Şubesi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Allah’ın izniyle 31 Mart (seçim tarihi) akşamı İstanbul’da fetret dönemi sona erecek ve bir diriliş dönemi başlayacak” dedi.

Eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, AK Parti’nin yanı sıra ana müttefiki Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve muhalefetteki diğer küçük partilerin de yer aldığı Cumhur İttifakı tarafından destekleniyor. Türkiye’nin en kalabalık şehrinde AK Parti’nin uzun süren iktidarına son veren, 2019’daki son seçimi kazanan görevdeki CHP’li belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’na karşı yarışacak.

  Toz taşınımı nedir, toz bulutu neden olur?

Kurum, yakında açıklayacağı 100 günlük ve 1 yıllık İstanbul Acil Eylem Planı üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Geçtiğimiz mayıs ayında yapılan genel seçimlerde milletvekili seçilen eski bakan, yaklaşık 20 yıl boyunca ülkenin önde gelen konut acenteleri Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Emlak Konut’ta çalışan ve daha sonra yönetici olarak görev yaptığı görev süresine değinerek, bu deneyimin görev süresine katkıda bulunduğunu söyledi. Bakan olarak 2018’de devraldığı bir görev.

“İstanbul ve ötesinden millete hizmet ettik. Yüzlerce park (büyük kent parkları) inşa ettik, kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirdik. Afetlerden etkilenen vatandaşlarımıza yüzbinlerce konut inşa ettik. 25 yıllık tecrübemle ve İstanbul’un 39 ilçesinin tamamındaki imzamızla gurur duyuyorum” dedi.

Kurum, başta muhalefet olmak üzere projelerin durdurulması için dava açan eleştirmenlere atıfta bulunarak, Gaziosmanpaşa’dan Güngören’e kadar İstanbul’un birçok ilçesinde kentsel dönüşüm projelerini “engellere rağmen” başlattıklarını kaydetti. Kentsel dönüşüm, AK Parti hükümetlerinin afetlere dayanıklı olmayan eski binaların yenileriyle değiştirilmesi amacıyla ülke çapında hayata geçirdiği iddialı bir projedir. Bina sahiplerine yıkım ve yeniden yapım konusunda teşvikler sağlanıyor.

“Bu, yapmak üzere olduğumuz şeyin sadece başlangıcı. Bu, mevcut İstanbul yönetiminin son beş yılda yaptıklarının çok ötesinde” dedi.

Kurum, olası bir afet durumunda yıkılma riski taşıyan tüm binaların ortadan kaldırılması için çalışacaklarının sözünü verdi. “İstanbul’da ulaşımdaki mevcut sıkıntıların sona ermesi, şehrin yeniden daha güvenli hale getirilmesi için de çalışacağız. Bizim tek rakibimiz bu şehre yönelik gaflettir, yanlış algı zihniyetidir” diye konuştu.

Eleştirmenler, İmamoğlu’nu toplu taşımada araçların bakımının düzgün yapılmaması nedeniyle devam eden sorunların otobüs tarifelerinde gecikmelere yol açması nedeniyle bir dizi başarısızlıkla suçluyor. Ayrıca geçmiş yıllarda yaşanan büyük kar fırtınası ve sel gibi kaos zamanlarında kentteki kriz yönetimini yönetmediği için de eleştiriliyor .

  Her eve lazım şifa dolu bitki ağız kokusuna son verir, libidoyu artırır

İmamoğlu yönetimine yönelik bu memnuniyetsizliğin temelinde önemli bir sorun yatıyor: toplu ulaşım.

Trafik sıkışıklığı, sakinlerin uzun süreli işe gidiş gelişlerle karşı karşıya kalması ve günlük seyahati kolaylaştırmak için pratik çözümler aramasıyla büyük bir hoşnutsuzluk kaynağı haline geldi. Sıkışıklığı hafifletmek için tasarlanan mevcut toplu taşıma ağının, İstanbul’un artan nüfusunun ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığı algılanıyor.

Otobüs, metrobüs ve metro hatlarının aşırı kalabalık olmasıyla ilgili şikayetler yaygınlaşıyor ve bu durum yolcuların rahatsızlık duymasına ve gecikmelere neden oluyor. Güvenilir hizmetlerin eksikliğinin algılanması, şehir yönetiminin kentsel yaşamın bu temel yönünü ele alma becerisine ilişkin soruları gündeme getirdi.

Erişilebilirlik sorunları sorunu daha da artırıyor; bazı mahalleler yetersiz hizmet alıyor ve bölge sakinleri özellikle uzak bölgelerdeki sınırlı ulaşım seçeneklerinden dolayı hayal kırıklığı yaşıyor. Hizmet kalitesinin eşitsiz dağılımı, eşitsizlik duygusunu körükledi ve daha kapsamlı ve kapsayıcı bir toplu taşıma stratejisine olan ihtiyacın altını çizdi.

“Biz her zaman İstanbul’un yanında olacağız. Kriz zamanlarında başka illeri de gezerek tartışmalara yol açan İmamoğlu’na bir kez daha sertçe vuran Kurum, “Arada bir uğramıyoruz” dedi.

Ülkenin en büyük şehri ve ekonomik merkezi olan İstanbul, Türkiye’nin siyasi manzarasında bir odak noktası olarak duruyor ve çeşitli siyasi hareketler için bir kale görevi görüyor. Seçimlerin sonucu, bir belediye başkanının atanmasından daha fazlasıdır; ya mevcut siyasi dinamikleri güçlendirme ya da daha geniş siyasi dengede bir değişime işaret etme potansiyeline sahiptir. İstanbul Belediye Başkanı, ulusal düzeyde yankı uyandıran yerel yönetim ve politikaları etkileyen önemli bir etkiye sahip bir konuma sahiptir.

Pazar günü 26 ilin adaylarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 15 Ocak’ta başkent Ankara ve diğer birçok il için adayları açıklaması bekleniyor.

  Adıyaman Nöbetçi Noterler
0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
AK Parti’nin İstanbul adayı şehrin dirilişi vaadinde bulundu

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!