Araç Pert Kaydı Bilgisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araçların pert kayıtlarını sorgulamak için 5664 SMS servisini, e-Devlet kapısını ya da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’ni kullanabilirsiniz.

ARAÇ PERT KAYDI SORGULAMA SMS

Kısa mesajla bir aracın pert kaydı olup olmadığını öğrenmek için 5664 numaralı servise araç plakasını, aralarda hiçbir boşluk olmayacak şekilde yazmanız gerekir. SMS’le pert kaydı sorgulama ücreti 7 TL olup, tüm GSM operatörlerinde aynıdır. Arama sonrasında aracın karıştığı tüm kazalar, almış olduğu cezalar ve bu cezaların tarihleri gibi bilgilere ulaşılır.

Hakkında eksper raporu tutulan bir kaza varsa bu kaza sonucunda değişen parça olup olmadığını öğrenmek için PARCA yazdıktan sonra bir boşluk bırakın, plakayı boşluk olmadan yazın ve kazanın tarihini girerek 5664’e gönderin.

Örnek: PARCA 34AB001 13/04/2020 yaz ve gönder. 

Bir hasarın perte çıkması demek karıştığı kazalar neticesinde yüzde 70 ve üstü hasar görmesi demektir. Tamir giderleri sigorta değerine denk gelirse ya da daha fazla tutarsa araç perte çıkar ve trafiğe çıkması yasaklanır. Tehlikeli araç sınıfına giren pert araçlar için kasko sigorta şartları da değişir.

Pert araçlar satılamaz ancak araç sahipleri bazı onarımlarla ve süslemelerle araçtaki hasarları gizleyip satışa çıkarabilirler. Bu durumda alıcı kişi dış görünüşe aldanıp araca ederinden fazla ücret ödeyebilir. Böyle durumlar yaşamamak için ikinci el araba alırken mutlaka bir eksperden yardım almanız gerekir. Ayrıca aracın plakasını Tramer kayıtlarından sorgulamalısınız.

Araç Pert Sorgulama Sistemleri

  • SMS
  • eDevlet
  • SBM

SBM PERT KAYDI SORGULAMA

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden arama yapmak için sbm.org.tr adresine girin, ardından üst menüden “Sorgulamalar” kısmına dokunun ve “Sigortam 360” bağlantısına tıklayın. Sisteme kayıtlıysanız kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın, kayıtlı değilseniz “Üye Ol” butonuna basarak sisteme kaydolabilirsiniz.

  Dragon Age’in satışları Mass Effect’i geride bıraktı

Sigortam 360 bağlantısına geldikten sonra aracın plakasını ekrandaki kutucuğa girin ve “Sorgula” butonuna basın. Arattığınız araca dair tüm hasar kayıtları ve kaza tarihleri görüntülenecektir. SBM araç sorgulama ücreti her arama için 6,5 TL’dir.

PERT KAYDI SORGULAMA E-DEVLET

 

E-Devlet kapısından sorgulama yapabilmek için turkiye.gov.tr adresine girin ve sisteme giriş yapın. Anasayfada sırayla “Kurumlar – S – Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi – Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” adımlarını takip edin. Gelen ekrandaki kutucuğa plaka bilgisini girin ve aramanızı tamamlayın. Arama sonucunda SBM’den alınan veriler doğrultusunda aracın pert kaydının olup olmadığı ve tüm hasar kayıtları görüntülenecektir.

ARAÇ PERTE ÇIKARSA SİGORTA NE KADAR ÖDER?

Araç herhangi bir kaza sonrasında tam hasarlı konumuna düşerse, kaza anından itibaren 5 iş günü içinde sigorta şirketini durumdan haberdar etmelidir. Daha sonra bir eksper talebinde bulunmalı ve aracın ne kadar hasarlı olduğunun tespit edilmesi için incelenmesini sağlamalıdır. 5 iş günü içinde sigorta şirketine bildirim yapılmazsa firma hiçbir şekilde sorumluluk almamaktadır.

Pert olan araçlar için hasar tespiti yapıldıktan sonra eksper raporuna göre aracın onarımı mümkün değilse, sigorta şirketi aracı rayiç bedeli üstünden güvence kapsamına alır. Rayiç değeri poliçedeki referanslara göre hesaplanır. Buna göre aracın rayiç bedeli oto pazarlarına, internet sitelerine ya da oto galerilere bakılarak bulunabilir.

Araç sahibine ödenecek miktar kimsenin mağdur edilmemesi için aracın değerinden eksik olamayacağı gibi fazla da olamaz. Poliçede hiçbir referans yoksa Türkiye Sigorta Birliği’nin yayınlamış olduğu rayiç bedeli listesine bakılır.

SİGORTA ŞİRKETİ PERT OLAN ARACA KAÇ GÜNDE ÖDEME YAPAR?

Araçları pert olan sürücüler sigorta şirketinden ödemeyi geç aldıkları ve ikame araç haklarından faydalanamadıkları için zaman zaman mağdur olabiliyorlar. Kaskonun ne kadar zamanda ödeme yapacağı, işlemlerin ne kadar hızlı bir şekilde yapıldığına ve prosedürlerin ne kadar hızlı bir şekilde tamamlandığına bağlı olarak değişmektedir.

  İbucold C Nedir, Ne İşe Yarar, Fiyat ve Kullananların Yorumları

Belgelerinizin serviste beklemesi ya da eksper raporunun geç çıkması ödeme süresinin uzamasına neden olabilir. Araç servise geldikten sonra dosya açılması ve eksperin aracı görmesi 1 ya da 1,5 gün sürer. Perte çıkacak araçlarda eksper servisten hasar tespiti için detaylı bir liste talep eder.

Serviste, değişecek her parçanın fiyatları, kodları ve işçilik maliyetleri hesaplanır. Bu işlemler 4 – 7 gün arasında tamamlanır. Bulunulan bölgeye ve yoğunluğa göre bu süre daha çok olabilir.

Eksperin raporu tamamlaması 1 hafta ya da 10 gün kadar sürebilir, çünkü eksper aracın ikinci el bedelini ve hasarlı haldeki satış bedelini hesaplar.

Eksper raporu hazırlandıktan sonra dosya sigorta şirketine gönderilir. Buradaki hasar uzmanları raporu inceler ve araç sahibine ne kadar ödeme yapılacağına karar verir. Araç sahibinden işlemin tamamlanabilmesi için bir takım belgeler istenir. Belgeler ne kadar hızlı tamamlanırsa süreç o kadar hızlı işler. Bu durumda pert araç kasko ödeme süresi ortalama bir ayı bulmaktadır.

Sonuç olarak pert kaydı bulunan bir aracın trafiğe çıkması can güvenliği açısından son derece sakıncalıdır. Bu nedenle perte çıkan bir araç almadığınızdan emin olmak için mutlaka araca ait tüm sorgulamaları yaptığınızdan emin olmalısınız.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Araç Pert Kaydı Bilgisi

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!