Babalık İzin Süresi Ne Kadardır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memur olan bir erkeğe eşinin doğum yapmış olması sebebiyle, doğum izni yani babalık izni verilir. Bu izinler kanunlarda da açık bir şekilde yer alır. Babalık izinleri devlet memuru olması, sözleşmeli memur olması, özel sektör çalışanı olması gibi belli sınıflara ayrılarak tasarlanmıştır. Kısaca 4A'lı, 4B'li ve 4C'li çalışanlar şeklinde bir düzenleme de diyebiliriz.

 Bu izinleri destekleyen kanunlar ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 4A’lı çalışanlarda ise 4857 sayılı İş Kanunu, babaların babalık izinlerini düzenlemiştir. Bu kanunlarda izinlerin ayrıntılı düzenlenmiş şeklini de inceleyebilirler. 

Memurlarda Babalık İzni 

Eğer memurun eşi doğum yapmış olur ve baba babalık izini kullanmak isterse, kullanacağı izin günü sayısı on gündür. Aynı zamanda, çocuğu evlenecek olup izin kullanacak memur babaların, kullanacakları izin günü ise yedidir. 

Özel Sektörde Babalık İzni 

Özel sektörde çalışan kişilerin babalık izinleri beş gündür. Ayrıca bu sektörde babalar, babalık izin günü olan beş günü ücretli izin olarak kullanabilmektedirler. 

Diğer Babalık  İzin Günleri 

Normal işçiler ise 4A’lı çalışan olup, babalık izin günleri ise toplam beş gündür. Taşeron işçi olarak çalışan işçinin de babalık izin günü, 4A’lı çalışan gibi olup beş gün olarak babalık izinlerini kullanırlar. Sözleşmeli personel olarak çalışanların babalık izin gün sayıları, iki gündür. Sözleşmeli çalışanlar da babalık izinlerini bu şekilde kullanırlar. 

Babalık İzni Kullanırken Bilmemiz Gerekenler 

Yalnız babalık izni kullanacakların bilmesi gereken bazı hususlar vardır. Başta bilmeleri gerekenlerden biri izin hakkını kazanabilmeleri için eşlerinin kesinlikle doğum yapmış olması gerekmektedir. Doğum yapmadan izin kullanmaları söz konusu olamaz.

  Vakıfbank Faizleri Öle Bir Düşürdü ki Böylesi Ne Görüldü Ne Duyuldu! Duyan Koştu!

Babalar, babalık iznine hemen ayrılabilir olmalarıyla beraber izin kullanıp kullanmama tasarrufu tamamen kendilerindedir. Eğer izin kullanacaklarsa da kanunun belirlediği şekilde, süreleri, sınırları aşmayacak şekilde kullanabilirler.

Ayrıca eşlerinin doğumu resmi tatile denk gelen babalar resmi tatilde izinli sayılırlar ve tekrar doğum izni almaları gerekmez. Aynı zamanda bir baba doğum iznini kullanmaktayken izin günlerine resmi tatil denk gelirse, bu babaya ek izin verilmez, resmi tatil değilmiş gibi izin gününü doldurur.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Babalık İzin Süresi Ne Kadardır?

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!