1. Haberler
  2. Ekonomi Haberleri
  3. “Çiftlik Bank” davasında konuşan Tosuncuk: Mağdurların zararını gidermek istiyorum

“Çiftlik Bank” davasında konuşan Tosuncuk: Mağdurların zararını gidermek istiyorum

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Mehmet Aydın ve Fatih Aydın SEGBİS üzerinden katılım sağladılar. Mehmet Aydın, şirketlerinin mağdurların tüm taleplerini karşılayabilecek durumda olduğunu beyan etti ve kendisini adalet mercilerine teslim etti. Avukatı ise kasıtlı dolandırıcılık yapmadığını savundu. Fatih Aydın ise serbest bırakılma talebinde bulundu. Mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve dava dosyasını savcılığa gönderdi. Öte yandan, Geçmişe Yönelik Gelişmeler kapsamında Mehmet Aydın ve Fatih Aydın’ın Çiftlik Bank davasındaki durumlarına da değinildi. Mahkeme, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Mehmet Aydın: Şirketleri Mağdurların Taleplerini Karşılayabilecek Durumda

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmada, tutuklu sanıklardan Mehmet Aydın ve Fatih Aydın, SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Mahkemede konuşan Mehmet Aydın, bilirkişi raporuna göre şirketlerinin mal varlığının tüm mağdurların taleplerini fazlasıyla karşılayabileceğini belirtti. Üç yıldır tutuklu olduğunu ifade eden Aydın, kendisinin teslim olduğunu söyleyerek, tutuksuz yargılanma veya ev hapsi durumunda mağdurların zararını gidermek istediğini vurguladı. Ayrıca bilirkişi raporuna göre dolandırıcılık yapmadığının sabit olduğunu belirtti. Diğer tutuklu sanık Fatih Aydın ise önceki savunmalarını tekrar ederek tahliyesini talep etti. Mehmet Aydın'ın avukatı, müvekkilinin dolandırıcılık kastıyla hareket etmediğini savunarak, şirketlerin değerlerinin mahkeme tarafından belirlenmesini talep etti. Mahkeme bu talebi reddederek, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve dava dosyasını esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa göndererek duruşmayı erteledi.

Geçmişe Dönük Olaylar

Kamuoyunda "Çiftlik Bank" olarak bilinen sistemle birçok kişiyi mağdur eden Mehmet Aydın, Brezilya tarafından sınır dışı edilmişti. "Tosuncuk" lakabıyla tanınan Aydın, 3 Temmuz 2021'de İstanbul Havalimanı'nda gözaltına alınmış ve 102 mağdurun şikayeti üzerine hakkında "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık", "tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı" suçlarından soruşturma başlatılarak tutuklanmıştı. Çiftlik Bank sistemine ilişkin yapılan soruşturmada, "Bankacılık Kanunu'na aykırılık", "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" ve "tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı" suçlarından aranan Fatih Aydın, Temmuz 2021'de Uruguay'da yakalanmıştı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında iade talebinde bulunulmuş ve 2 Kasım 2021'de Türkiye'ye getirilen Fatih Aydın, hakimlikçe tutuklanmıştı. Çiftlik Bank sistemine ilişkin hazırlanan 5 ayrı iddianamede, Mehmet Aydın ve Fatih Aydın hakkında "suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme", "bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık" ve "ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" suçlarından 4 bin 582 kişiyi mağdur ettikleri gerekçesiyle 25 bin 699 yıldan 85 bin 646 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İddianamelerde, Aydın kardeşler dışında 18 sanık hakkında da benzer suçlardan hapis cezaları talep ediliyor. Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklara ilişkin yargılamayı birleştirme kararı almıştı.

  60-62-64-65 yaş vatandaşlara 5000 TL cep harçlığı verilecek! O şartı sağlana belediye tıkır tıkır ödüyor

Mehmet Aydın ve Fatih Aydın, Çiftlik Bank davasında mahkeme karşısında ifade verdi. Aydın kardeşlerin tutukluluk halleri devam ederken, şirketlerinin mal varlığının mağdurlara karşı yeterli olduğunu savundular. Mahkeme, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Gizli Hazineleri Keşfedin

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
“Çiftlik Bank” davasında konuşan Tosuncuk: Mağdurların zararını gidermek istiyorum
Yorum Yap

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal