E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama, Sürücü belgesi ceza puanı nedir? Sürücü belgesi ceza puanları sorgulaması nasıl yapılır? Trafik ceza puanları yani sürücü ehliyetine yazılan cezalar puanlandırılması sürücülerin ve yayaların can güvenliğini korumak adına hayata geçirilen bir uygulamadır. Trafik kurallarına herkesin uyması son derece önemli olduğunu herkesin bildiği bir gerçektir.

Yaşanabilecek bir kural ihlali sonrasında geriye dönüşü mümkün olmayan can ve mal kaybına sebep verebilmektedir. Dolayısıyla ülkemizde aktif olarak kullanılan hem ceza hem de idari para cezaları trafik kuralına uymayan kişilere uygulanmaktadır.

Trafik kurallarına uymamanın cezası da vardır. Trafikte yapılan ihlaller sonrasında çok fazla ceza puanı alan kişilerin ehliyetlerine el konulmasına kadar yaptırımlar uygulanmaktadır. Yazımızın devamında sizlere sürücü belgesi ceza puanları sorgulamasının nasıl yapıldığıyla ilgili bilgilendirmeler yaptık. Aşağıdaki adımları uygulayarak varsa almış olduğunuz trafik ceza puanlarını görebilirsiniz.

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

E-Devlet üzerinden sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işlemlerini yapabilmektesiniz. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-surucu-belgesi-ve-sahislara-yazilan-ceza-sorgulama linkine tıklayarak açılan sayfada T.C Kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizle kimlik doğrulaması yaparak ilgili ekrandan sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifresi bulunmayan kişilerin E-Devlet şifresini en yakın PTT’den ya da anlaşmalı bankalar aracılığıyla alabilmesi mümkün.

Yukarıda vermiş olduğumuz link üzerinden direkt sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Bunun dışında aşağıdaki adımları takip ederek te ilgili ekranlara ulaşabilirsiniz.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra:

 • Ana sayfa üzerinde bulunan sol menüdeki Kurumlar başlığına tıklayın.
 • Açılan sayfa üzerinden, Emniyet Genel Müdürlüğü sekmesine tıklayın.
 • Sürücü belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama alanına tıklayın.
 • Son olarak aşağıdaki ekranda göründüğü gibi ehliyetinize yazılan cezaları, tarih ve tutarının yanı sıra aktif ceza puanınızı görebilirsiniz.
  Türkiye İş Bankası Müşterisi Olanlar Dikkat! Bankadan 100.000 TL Ödeme Başladı! Kimler Alacak?

E-Devlet sistemi üzerinden kısa bir şekilde bu menüye ulaşmak için, E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kutusuna Sürücü Belgesi Sorgulama yazarak ceza puan sorgulama ekranınıza ulaşabilirsiniz.

Sürücü Belgesi Ceza Puanları

Sürücü belgesi ceza puanları trafik kuralını ihlal eden kişilerin ehliyetlerine yazılan bir uygulamadır. Sürücünün en fazla 1 yıl içerisinde 100 ceza puanı alabilir ve ceza puanının 100 olması durumunda ehliyetinize el koyulur. Aşağıdaki tabloda olduğu gibi ceza puanları uygulanabilmektedir.

 • Araca yasal olarak belirtilen kapasitenin daha fazlası yolcu taşınmasında 10 puan ceza
 • Araç sürerken seyir halinde cep telefonu kullananlar için 10 ceza puanı
 • Muayenesi geçmiş aracın kullanılması ve tespitinde 10 ceza puanı
 • Trafik belgesi ve tescil plakası yanında bulundurmadan araç kullanılması durumunda10 ceza puanı
 • Aracınızla belirlenen hız sınırını yüzde 10 ve 30 arası aşım gerçekleşmesi durumunda 10 ceza puanı
 • Engelliler için belirlenmiş ve ayrılan yerlere aracınızı park etmeniz durumunda 10 ceza puanı
 • Aracınızla belirlenen hız sınırını yüzde 30 ve 50 arasında aşılması durumunda 15 ceza puanı
 • Aracınızla belirlenen hız sınırını yüzde 50 aşılması durumunda 15 ceza puanı
 • Yasalarca belirlenen plakanın olması gerektiğinden farklı olarak plaka görünmeyecek şekilde işlem yapılması halinde 15 ceza puanı
 • Alkollü araç kullanılması tespitinde 20 ceza puanı
 • Aracında plaka olmadan yolculuk yapılması halinde 20 ceza puanı
 • Aracın üzerinde bulunan plakanın sahte olduğunun tespit edilmesi halinde 20 ceza puanı
 • Kamyon, otobüs ve çekici gibi araçlarda yasal zorunluluk olan takograf cihazı, taksi gibi araçları kullanırken taksimetre kullanılmadığının tespit edilmesi durumunda 20 ceza puanı
 • Belirlenen şekilde sollama yapmayıp trafik kurallarına aykırı sollama yapılması halinde ise 20 ceza puanı alırsınız.

Ehliyete Yazılan Cezalar Nasıl Ödenir?

Trafikte yapmış olduğunuz kural ihlali sonrasında ceza puanının yanı sıra idari para cezası uygulanır ve bu cezaların 15 gün içerisinde ödenmesi halinde erken ödeme indiriminden yararlanabilirsiniz. Ehliyetinize yazılan cezaları PTT’den ödeyebileceğiniz gibi online olarak ta ödeme yapabilmeniz mümkün.

  Emeklilere BÜYÜK müjde: maaşa ek 4.000 TL ödeme takvimi çıktı

Trafik cezalarını online ödemek için:

 • Trafik cezası ödemelerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden online olarak kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.
 • Ödeme yapmak için, İnteraktif Vergi Dairesi GİB’e giriş yapın burdan yapın.
 • Açılan sayfa üzerinde sizden istenen T.C. kimlik numarası, plaka ve Tescil tarihi bölümünü doldurarak ödenmesi gereken borçları görüntüleyebilir, banka ya da kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

Plakanız ile trafik cezası sorgulama işlemi yapabilmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesine girerek sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra cep telefonunuzdan SMS göndererek sorgulama yapabilmektesiniz. SMS ile trafik cezası sorgulamak için, telefonunuzun SMS bölümüne girerek mesaj bölümüne TCP (boşluk) Plaka Kodunuz (boşluk) Araç tescil tarihi (boşluk) T.C Kimlik Numaranız’ı yazıp 1189’a göndermeniz gerekir. Bu işlem sonrasında plakanıza yazılan tüm cezaları ve sürücü bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama ile ilgili yazımızda sizlere detaylı bilgi vermeye çalıştık. Aklınıza takılan diğer soru ve sorunlar için konumuzun altında bulunan yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!