1. Haberler
  2. Ekonomi Haberleri
  3. Emlakta Temmuz Tedirginliği: Kiracılar Ev Arayışında

Emlakta Temmuz Tedirginliği: Kiracılar Ev Arayışında

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haziran 2022’den beri uygulanan kira artışlarına getirilen yüzde 25 sınırlamasının Temmuz itibarıyla sona ermesi birçok kiracı arasında endişe yarattı. Yeni düzenlemeyle kira artış oranı yüzde 65,07 olarak belirlendi ve kira fiyatları bundan sonra TÜFE’ye göre belirlenecek. Emlak sektörü temsilcileri, kira fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu belirtiyor ve ev bulma konusunda zorluklar yaşandığını vurguluyor. Kiracılar arasında zamları karşılayamayacak durumda olanların ev arayışına geçtiği ve ev değişimlerinde artış beklenildiği ifade ediliyor. Kiralardaki düşüş için devletin elindeki konutları piyasaya sürmesi gerektiği belirtiliyor.

Kira Artış Sınırlaması Son Buldu

Türkiye genelinde Haziran 2022'den bu yana uygulanan kira artışlarına getirilen yüzde 25 sınırlaması, 1 Temmuz itibarıyla sona erdi. Bu durum, kiracılar arasında büyük endişelere yol açtı. Emlakçılar, arz ve talep dengesinde herhangi bir sorun olmadığını, ancak fiyatların oldukça yüksek olduğunu vurgulayarak "Kiracıların çoğu endişeli. Zamları ödeyemeyecek kiracılar ev arayışına geçti" şeklinde konuştular.

Yeni Dönemde Kira Artış Oranı

1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte kira artış oranı yüzde 65,07 olarak belirlendi. Bundan sonra kiralar, Tüketici Fiyat Endeksi'ne (TÜFE) göre belirlenecek.

Emlak Meseleleri Federasyonu Başkanı'ndan Değerlendirme

Türkiye Tüm Emlak Meseleleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, geçen yıla kıyasla kiraların yüzde 5-10 arasında düştüğünü belirterek "Vatandaşlar mevcut semtlerinden ayrılmak istemiyorlar. Fakat uygun fiyata da ev bulamıyorlar" şeklinde açıklamalarda bulundu. Taylan ayrıca Ukrayna savaşı ve 6 Şubat depremleri sebebiyle Antalya, Mersin, Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerde 2023 yılında ev bulmanın zorlaştığını hatırlatarak "Bu bölgelerden gelen kişilerin büyük bir kısmı kendi illerine dönüyor. Bu sebeple arz ve talep dengesinde bir sorun yok, evler var fakat fiyatlar yüksek. Kiraların düşmesi için devletin elindeki konutların piyasaya arz edilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

  Güne başlarken döviz fiyatları (26.02.2024)

Emlakçıların Gözlemleri

Haber Global'e konuşan emlakçı Şaban Özdemir, kira sınırlamasının sona ermesiyle birlikte ev değişimlerinin artacağını belirtti. Özdemir, "Kiracılar arasında büyük bir endişe var. Zamları karşılayamayacak durumda olan kiracılar ev arayışına geçti. Hatta henüz kira artışı yapılmadan ev sormaya başlayanlar bile var" şeklinde ifadeler kullandı.

Özel İçerikler Burada: Diğer Yazıları Kaçırmayın

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Emlakta Temmuz Tedirginliği: Kiracılar Ev Arayışında
Yorum Yap

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal