1. Haberler
  2. Biyografi
  3. Fatih Tezcan Kimdir, Nerelidir? Fatih Tezcan Hayatı ve Biyografisi

Fatih Tezcan Kimdir, Nerelidir? Fatih Tezcan Hayatı ve Biyografisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fatih Tezcan, 1976 yılında İstanbul’un Bakırköy ilçesinde doğmuş ve eğitimini Behçet Kemal Çağlar Lisesi’nde tamamlamıştır. Gazeteci ve yazar olarak tanınan Tezcan, çeşitli konularda araştırmalar yapmış ve yazılarını internet siteleri, dergiler ve gazetelerde yayınlamıştır. Özellikle Ortadoğu ve İsrail-Filistin meseleleri üzerine çalışmalarıyla dikkat çekmiştir. AnalizMerkezi.com sitesini kuran Tezcan, Türkiye’nin ilk İslami haber ve analiz sitesini hayata geçirmiştir. Ayrıca Ankara ve İstanbul’da çeşitli çalışma grupları kurmuş, konferanslar ve seminerler vermiştir. Evli ve 2 çocuk babası olan Tezcan, Suriye Devrimi sırasında bölgeye giderek önemli gözlemler yapmış ve çalışmalar yürütmüştür. Twitter’da da aktif olan Tezcan, kariyerine ve çalışmalarına devam etmektedir.

Fatih Tezcan: Ortadoğu ve İsrail-Filistin Meselelerinin Bilge İsimlerinden Birinin Yaşam Öyküsü

Fatih Tezcan Kimdir?

Fatih Tezcan, 1976 yılında İstanbul'un Bakırköy ilçesinde dünyaya geldi. Soy olarak Osmanlı muhaciri bir aileden gelmektedir. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra, 1993 yılında Behçet Kemal Çağlar Lisesi'ni bitirdi. Askerlik hizmetini Isparta, Çanakkale ve Siirt'te yapmıştır.

Ünlü gazeteci ve yazar olan Fatih Tezcan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünü kazanmış ancak ailevi ve fikri sebeplerden dolayı okulu yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Askerlik sonrası yoğun bir okuma sürecine girmiş, özellikle Dinler Tarihi, Kur’an ve Hadis Araştırmaları ile Uluslararası İlişkiler konularına yoğunlaşmıştır. İlk araştırma dosyası yayınlandığında sadece 22 yaşındaydı. 1998 yılında "Körfez Savaşı ve Tevrat" ile "Irak’a silah satan ABD şirketleri" konularıyla ilgili Teo-Politik araştırmaları Selam Gazetesi'nde yer aldı.

1999 yılında Türkiye'nin ilk Online İslami Platformları'ndan birinde yöneticilik yapmıştır. 2003 yılında Güzin Hanım'la evlenmiş, bu evlilikten Muhammed Furkan, Mücahid Ahmed adında 2 erkek ve Nur Filistin adında 1 kız çocuğu sahibi olmuştur. 2007 yılında boşanan Tezcan, aynı yılda Ortaköy'deki Boğaziçi İlim Erdem Eğitim ve Yardımlaşma Derneği'nin kurucu başkanı olmuştur. 500 yıldan fazla bir süredir Ortaköy'de gerçekleşen ilk İslami çalışmayı başlatan bu dernekte çeşitli araştırma ve seminerler düzenlemiştir. Yazıları ise internet siteleri, dergiler ve gazetelerde yayınlanmaya başlamıştır.

  Zuhal Topal’la Yemekteyiz Gökçe Kimdir? Yemekteyiz Gökçe Kaç Yaşında, Nereli?

Fatih Tezcan: Hayatı ve Kariyeri

Genel olarak Ortadoğu ve özellikle İsrail-Filistin meseleleri üzerine birçok programa katılan Fatih Tezcan, 2006 yılında AnalizMerkezi.com adlı siteyi kurmuş ve Türkiye'nin ilk İslami haber ve analiz sitesi haline getirmiştir. 2010 yılında Ankara TTK'da Yakın Tarih araştırmalarında bulunmuş, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluşu ve Kemalizm ve Din konularında 1000'e yakın kitabı tarayarak çalışmıştır. Aynı zamanda Ankara'da Mücadile Çalışma Grubu'nu oluşturmuştur.

2011 yılında Hira Çalışma Grubu'nu İstanbul'da kurmuş, Haniflik Dini ve Devrimci İslam konuları üzerine odaklanmış ve pek çok konferans ve seminer vermiştir. Aynı yıl Ümmü Gülsüm Hanım ile evlenmiş, bu evlilikten Hira Sevra ve Duru isimli 2 kız çocuğu olmuştur. Bu süreçte başlayan Arap Devrimleri'ni yakından takip etmiş ve Ağustos 2011'de BAAS Rejimi tarafından bombalanan Hama ve İdlib'e girmiştir. Suriye Devrimi sırasında bölgeye giden ilk Türk gazeteci olmuş, Özgür Suriye Ordusu'nun kuruluş sürecinde yer almış, Suriye Ulusal Konseyi'nin üst düzey isimleriyle görüşmeler yapmış ve süreci yakından takip etmiştir.

Twitter'da Fatih Tezcan

Merak ediyorsanız:

  • Enes Yılmazer Kimdir, Nerelidir?
  • Fatih Tezcan Kimdir, Nerelidir? Fatih Tezcan Hayatı ve Biyografisi

Yolculuğa Hazır Mısınız? İlgili Bağlantılara Göz Atın

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Fatih Tezcan Kimdir, Nerelidir? Fatih Tezcan Hayatı ve Biyografisi

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal