1. Haberler
  2. Biyografi
  3. Koray Aydın kimdir?

Koray Aydın kimdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koray Aydın, Trabzon’un Yomra ilçesinde doğmuş, Makine Mühendisliği eğitimi almış ve siyasi kariyerine Milliyetçi Hareket Partisi Trabzon gençlik kollarında yönetici olarak başlamıştır. Daha sonra Muhafazakâr Parti ve Milliyetçi Çalışma Partisi’nde görev almış, Trabzon milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde hizmet vermiştir. Aydın, bakanlık görevi de üstlenmiş ancak isteğiyle görevinden ayrılmıştır. Yüce Divan’da yargılanmış, suçsuz bulunmuştur. 2015 ve sonrasındaki dönemlerde İYİ Parti’den Ankara Milletvekili olarak görev almış, TBMM Grup Başkanı olarak atanmıştır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Koray Aydın Kimdir?

Koray Aydın, 5 Aralık 1955 tarihinde Trabzon'un Yomra ilçesinin Özdil köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini babası Halil İbrahim Aydın'ın memuriyeti sebebiyle Anadolu'nun çeşitli yerlerinde tamamladı. 1978 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina-Elektrik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan Aydın, siyasi kariyerine Milliyetçi Hareket Partisi Trabzon gençlik kollarında Yönetim Kurulu Üyesi olarak başladı.

Siyasi Kariyeri

Koray Aydın, 2 Eylül Darbesi sonrasında siyasi yasakların kalkmasıyla birlikte 1985 yılında kuruluş sürecinde yer aldığı Muhafazakâr Parti'nin MYK üyesi ve genel muhasip yardımcısı olarak görev yaptı. Daha sonra Milliyetçi Çalışma Partisi'nde Genel Sekreter Yardımcılığı görevini üstlendi. 1991 Türkiye genel seçimlerinde Trabzon milletvekili olarak meclise giren Aydın, 1995 yılına kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olarak hizmet verdi.

1995 yılında Milliyetçi Hareket Partisi'nin genel sekreterliği görevine atanan Koray Aydın, 1999 yılında Ankara milletvekili seçildi. Ayrıca Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda da görev yapan Aydın, 5 Eylül 2001 tarihinde kendi isteğiyle bu görevinden ayrıldı.

  Issız Adam Cemal Hünal’ın boşandığı eşi Lale Cangal kimdir, nereli, kaç yaşında, hayatı ve biyografisi

Yüce Divan Yargılaması

Koray Aydın, bakanlık yaptığı dönemde gerçekleştirdiği işlemler nedeniyle Yüce Divan'da yargılandı. 24 Şubat 2005 tarihinde başlayan mahkemede hakkında çeşitli suçlamalar yapıldıysa da 5 Ekim 2007 tarihli karar duruşmasında suçlamaların haksız olduğu belirlenerek beraat etti.

Sonraki Dönemler ve Başarıları

Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar Trabzon milletvekili seçilen Koray Aydın, TBMM başkanvekili olarak görev aldı. Bu görevini 1 Kasım 2015 erken genel seçimlerine kadar sürdürdü. Son olarak, 27. ve 28. Dönemlerde İYİ Parti'den Ankara Milletvekili olarak seçilen Aydın, 7 Haziran 2023 tarihinde İYİ Parti TBMM Grup Başkanı olarak seçildi.

Koray Aydın, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Daha Fazlasını Keşfedin

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Koray Aydın kimdir?
Yorum Yap

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal