Nörolojik hastalıkları elektrik uyarısıyla tedavi eden cihaz geliştirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrik Uyarısıyla Nörolojik Hastalıkları Tedavi Edebilen Yerli Cihaz Geliştirildi

Hitit Üniversitesi'nde Yürütülen Yenilikçi Proje

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Güven Akçay liderliğinde yürütülen bir proje kapsamında, nörolojik hastalıkların elektrik uyarısıyla tedavi edilebilen bir cihaz geliştirildi. Makine ve İmalat Teknolojileri alanında desteklenen bu projede, ilaçların yan etkilerinden kaçınarak hastaların tedavisini daha etkili hale getirebilecek yerli ve milli bir cihaz ortaya çıktı.

Akıllı Cihazın Geliştirilme Süreci

Cihazın geliştirilmesi sürecinde, Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Mehmet Fatih Işık ve Dr. Öğr. Üyesi Serkan Dişlitaş da önemli roller üstlendi. Dr. Öğr. Üyesi Güven Akçay, geliştirdikleri cihazın beyinde cerrahi müdahaleye gerek kalmadan elektrik uyarısıyla nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi amaçladıklarını belirtti.

Yenilikçi Tedavi Yöntemi: Nöromodülasyon

Nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan nöromodülasyon yöntemi, ses, elektrik uyarısı ve manyetik uyarıları içermektedir. Dr. Akçay, bu yöntemin invaziv ve non-invaziv olarak iki ana gruba ayrıldığını vurgulayarak, geliştirdikleri cihazın non-invaziv bir şekilde çalıştığını ve beyindeki elektrik uyarısıyla tedavi sağladığını ifade etti.

Türk Mühendisliğinin Başarısı ve Maliyet Avantajı

Dr. Akçay, geliştirilen cihazın tamamen yerli ve milli olduğunu vurgulayarak, yurt dışında benzerlerine göre çok daha düşük maliyetle üretildiğini belirtti. Ortalama 30 bin dolarlık maliyeti olan yabancı cihazlara kıyasla, yerli üretimin maliyetinin 5-6 bin dolar civarında olduğunu söyledi. Bu başarıyla beraber cihazın beyne gerçek elektrik değerleri ile tedavi sağladığını ve hastaların bireysel ihtiyaçlarına yönelik olarak uyarılar gönderdiğini vurguladı.

Geleceğe Yönelik Hedefler ve Klinik Uygulamalar

Dr. Akçay, geliştirilen cihazın preklinik aşamalarının tamamlandığını ve epilepsi ile nöropatik hastalıklar gibi alanlarda klinik çalışmalara başlayacaklarını açıkladı. Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Sinan Eliaçık ile birlikte bu tedavi yöntemini uygulamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

  Akdeniz Anemisi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Daha Fazlasını Keşfedin

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Nörolojik hastalıkları elektrik uyarısıyla tedavi eden cihaz geliştirildi

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal