Öğretmenler Arasındaki Adaletsiz Uygulamalara Son Verilmelidir!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Olgunlaşma Enstitüleri Yönetmelik Değişikliğiyle Mağdur Edildi

Eğitim Sen'in Açıklamasına Göre Olgunlaşma Enstitüleri Ne İfade Ediyor?

Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada, ülkemizde köklü bir geçmişe sahip olan olgunlaşma enstitüleri hakkında önemli bilgiler verildi. Bu eğitim kurumları, kültürel değerleri ve geleneksel sanatları araştırarak, koruyup geliştiren, gelecek nesillere aktaran, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtan, içerisinde araştırma, tasarım, tanıtım ve pazarlama birimleri bulunduran kurumlardır. Aynı zamanda sanat alanında eğitim ve üretim çalışmalarını bir arada yürüterek, çeşitli denklik programlarıyla belge almalarını sağlarlar.

Yönetmelik Değişikliği Olgunlaşma Enstitülerindeki Öğretmenleri Nasıl Etkiledi?

Olgunlaşma enstitülerinde görev yapan öğretmenler, yönetmelik değişiklikleri sonucunda çalışma koşulları ve ücret eşitsizlikleri konusunda mağdur edildi. Ders saatlerinin iş saatleriyle eşitlenmesi nedeniyle hak kaybına uğrayan öğretmenler, yüz yüze eğitim vermedikleri halde ders sürelerinin uzatılmasına ve ücretlendirmenin adaletsizliğine maruz kaldılar. Aynı kurumda görev yapan okul idarecileri ile yapılan karşılaştırmalarda, haksızlığın boyutu daha da net bir şekilde ortaya çıktı.

Adaletsizlik İle Mücadele

Olgunlaşma enstitülerinde görev yapan öğretmenler ve usta öğreticiler arasındaki ücretlendirme farklılıkları, adaletsiz bir uygulama olarak nitelendirildi. Branşları aynı olmasına rağmen, öğretmenlerin yüz yüze eğitim yapması durumunda daha uzun süreyle ücretlendirilmesi, kurum içindeki dengesizliği ve adaletsizliği beraberinde getirdi. Bu durumun devam etmesi halinde, tecrübeli öğretmen kayıplarının artması kaçınılmaz olacaktır.

Sonuç ve Çözüm Önerisi

Eğitim Sen olarak, olgunlaşma enstitüleri ve görev yapan eğitim emekçileri arasındaki haksız ve adaletsiz uygulamalara son verilmesini ve çalışanların önerilerinin dikkate alınmasını talep ediyoruz. Olgunlaşma enstitüleri eğitim kurumu olmanın ötesinde birer ticari işletme değil, bu nedenle özlük haklarının diğer eğitim kurumlarındaki gibi korunması gerekmektedir. Yapılacak adil düzenlemelerle, olgunlaşma enstitüleri içerisindeki dengesizliklerin ortadan kaldırılması ve emek verenlerin hakkının korunması sağlanmalıdır.

  Öğrenciler bu habere üzülecek: Bayram'da tatil yok!

Gizli Hazineleri Keşfedin

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Öğretmenler Arasındaki Adaletsiz Uygulamalara Son Verilmelidir!

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!