1. Haberler
  2. Eğitim Haberleri
  3. Almanca Temel Cümleler

Almanca Temel Cümleler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Değerli arkadaşlar bu ders cümle çeşitlerinin daha detaylı incelemeye başlayacağız ve Almanca Temel Cümleler konulu dersi işleyeceğiz.

Almanca Temel Cümleler

Almancada cümle kurmanın ve özellikle temel cümlelerin yeni başlayanlar için önemli yeri vardır. Temel bir cümlenin nasıl kurulduğu ve hangi özelliklere sahip olduğu iyi bilinirse diğer cümle çeşitlerinin anlaşılması daha kolay olur. Temel cümlelerde cümlenin öğeleri Subjekt+Verb+Objekt yani özne+fiil+nesne şeklinde sıralanır. Almancada cümle kurma ve temel cümleler konusu aslında çok katı kuralları olmayan bir konudur. Bazı durumlarda özne ve nesne yer değiştirse bile cümlede bir anlam bozukluğu meydana gelmez.  Esnek ve öğrenilmesi kolay olan bir konu olsa da tabi ki bazı kuralları bilmeniz gerekir.

Almancada Temel Cümle Kurumunun Özellikleri

  • Yukarıdada belirttiğimiz gibi Almanca temel cümlelerde öğeler Subjekt+Verb+Objekt(AndereSatzglieder) şeklinde sıralanırlar.
  • Cümle içerisinde çekimlenen fiili ikinci öğede bulabilirsiniz.
  • Özneler genel olarak başta yer alırlar ancak nesne ile öznenin yer değiştirdiği de görülebilmektedir. Böyle durumlarda ise özneyi çekimlenen fiilin arkasında aramak gerekecektir.
  • Infinitiv ile Partizip II çekimi yani master halde bulunan fiillerin genel olarak cümlenin sonunda yer aldığı görülür.

Almanca Temel Cümleler de kendisi içinde gruplara ayrılmaktadır. Dersimizin bu bölümünde temel cümle çeşitlerini görüp kısaca inceleyeceğiz.

 

Basit Cümleler

Fiillerin ikinci öğe olarak yer aldığı bu cümlelerde özneyi zamir ya da isim olarak görebilirsiniz. Ayrıca doch, danke, nein, ja gibi sözcüklerin öğe dizilişini de bozmadığı görülmektedir.

 

Das Grasist grün. / Çimen yeşildir.

Birleşik Cümleler

Bu tür cümlelerde ikinci öğe olarak fiilin çekimlenen hali bulunmaktadır. Aynı zamanda master halde bulunan fiillere de cümlenin sonunda yer verilmektedir. 

  YÖKDİL SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI 2024! - YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

Meine Mutter wird mit mir befreundetsein./ Annem bana arkadaş olacak.

 

Ayrılabilen Fiiller ile Basit Cümleler

Bu cümle çeşidinde çekimlenen fiil ikinci sırada yer alırken fiilde bulunan ön ekin cümlenin en sonuna gittiği görülmektedir.

Mein Bruder macht die Tür. / Kardeşim kapısı açar.

Ayrılabilen Fiiller ile Birleşik Cümleler

Bu cümle türünde de ayrılabilen fiilin master hali ile cümle sonunda yer aldığı görülürken ikinci sırada yine çekimlenen fiile yer alır.

Ich werde den Pfeilbald starten./ Yakın zamanda okula başlayacağım.

 

Değerli arkadaşlar, okumuş olduğunuz konunun haricinde sitemizde bulunan bazı içerikler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz, sitemizde aşağıdaki gibi konular da mevcut olup bu konular Almanca öğrenen arkadaşların bilmesi gereken konulardır.

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Almanca Temel Cümleler

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal