1. Haberler
  2. Biyografi
  3. Prof. Dr. Şebnem Köser Akçapar Kimdir? Şebnem Köser Akçapar Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Şebnem Köser Akçapar Kimdir? Şebnem Köser Akçapar Hayatı ve Biyografisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Dr. Şebnem Köser Akçapar: Sosyolog ve Akademisyen

Prof. Dr. Şebnem Köser Akçapar Kimdir?

Sosyolog Prof. Dr. Şebnem Köser Akçapar, televizyon programlarına katılarak güncel konulardaki yorumlarıyla dikkat çeken bir isimdir. Akademik kariyerinde Genel Sosyoloji ve Metodoloji alanında uzmanlaşan Köser Akçapar, özellikle Göç Sosyolojisi ve Aile Sosyolojisi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır.

Akademik Geçmişi ve Kariyeri

Kasım 2018'de Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'nde göreve başlayan Prof. Dr. Şebnem Köser Akçapar, öncesinde Koç Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmıştır. Aynı zamanda, Koç Üniversitesi'nde Göç Araştırmaları Merkezi yönetim kurulu üyesi ve Asya Çalışmaları Merkezi'nin kurucu müdürü olarak da görev almıştır. Halen Sussex Üniversitesi Asya Merkezi'nde uzman olarak çalışmaktadır. Akademik yaşamına yurtdışında göçmenlerin sivil toplum örgütlerinde sosyal hizmet uzmanı ve proje yürütücüsü olarak başlamıştır.

Belçika'da tamamladığı zorunlu göç üzerine doktorasının ardından ABD'ye taşınan Akçapar, Georgetown Üniversitesi'nde Uluslararası Göç Merkezi'nde doktora sonrası çalışmalar yapmış ve Avrupa ve ABD'deki göç politikaları, entegrasyon sorunları ve Müslüman göçmenler konusunda dersler vermiştir. Aynı üniversitenin Doğu Akdeniz Araştırmaları Merkezi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmış ve daha sonra merkezin müdürü olmuştur.

Araştırma ve Projeleri

2013-2015 yılları arasında Hindistan'da çeşitli üniversitelerde konuk akademisyen olarak çalışan Prof. Dr. Şebnem Köser Akçapar, özellikle zorunlu göç, kadın göçmenler, evlilik yoluyla göç, iş göçü, diaspora gibi göç alanlarında araştırmalar yapmıştır. Halen yürüttüğü projeler arasında Asya'dan gelen göçmen girişimcilerin sosyo-ekonomik entegrasyon süreçleri, Hindistan ve Bangladeş'teki Arakan mültecileri, Suriyeli mültecilerin yaşadığı ülkelerdeki sosyal uyum politikaları ve Avrupa Birliği ülkelerinde gençler arasındaki ayrımcılığı ve sosyal dışlanmayı önleme çalışmaları yer almaktadır.

  Murat Özarı Kimdir, Kaç Yaşında? Murat Özarı Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Şebnem Köser Akçapar'ın akademik kariyeri, araştırmaları ve projeleri hakkında detaylı bilgiler. Göç sosyolojisi alanındaki çalışmaları ile tanınan köklü bir isim olan Prof. Dr. Şebnem Köser Akçapar'ın akademik geçmişi ve sosyal katkıları merak konusu.

Hayal Gücünüzü Besleyin: Benzer Konulardaki Bağlantıları İnceleyin

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Prof. Dr. Şebnem Köser Akçapar Kimdir? Şebnem Köser Akçapar Hayatı ve Biyografisi

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal