Sicili Bozuk Olana Kredi Verilir mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi, bankaların belli bir faiz karşılığında müşterilerine sağladığı nakit destektir. Ülkemizde en sık kullanılan kredi ihtiyaç kredisidir. Tüketiciler 12, 24 ya da 36 ay vade ile bu kredileri kullanarak kısa vadeli ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ancak her şey yolunda gitmediğinde, ödemelerde gecikmeler söz konusu olabilmektedir. Bu gecikmeler, kredi notu olarak da tabir edilen ve müşterinin kredi kullanabilitesini ölçen skalayı doğrudan etkilemektedir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan bu derecelendirmeler ile bankalar o kişiye yeniden kredi kullandırıp kullandırmayacağına karar vermektedir.

Kredi notu düşük olan kişiler için sicili bozuk tabiri sıkça kullanılmaktadır. KKB tarafından tutulan notlarda, skalanın altında kalan kişiler için bankaların kredi verme olasılığı oldukça düşüktür. Ancak imkansız değildir. Her banka olmasa da, risk alma yeteneği yüksek olan bazı bankalar sicili bozuk olana kredi verilir mi sorusuna evet yanıtı verebilmekte.

Hangi Bankalar Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veriyor

Kredi notu düşük olana kredi veren bankalar konusu oldukça merak ediliyor. Aslında kredi notunun düşük olması, kişinin kredi kullanamayacağı anlamına gelmiyor. Kişi ödeyemediği kredi borcu yüzünden yasal takibe düşmediği sürece, bankalardan kredi kullanma hakkını saklı tutuyor. İşte sicili bozuk ya da diğer bir tabir ile kredi notu düşük olan kişilere kredi veren bankalar;

  • Yapı ve Kredi Bankası,
  • Garanti BBVA Bankası,
  • ICBC,
  • QNB Finansbank,
  • cepteteb,
  • Vakıf Katılım Bankası,
  • Akbank,
  • Odeabank,

Ancak bazı bankalar kredi notuna göre faiz tanımlaması yapmaktadır. Yani kredi notu belli bir oranın altında kalan kişiler, bu oranın üzerinde kredi notu olan kişilere göre daha yüksek faizler ödeyerek kredi kullanmak durumunda kalabilmekteler.

  Ziraat Bankası'ndan T.C Kimlik numarasına 90.000 TL anında kredi desteği sağlanacak! Bana kredi çıkmıyor demeyin!

Kara Listede Bulunan Kişiler Kredi Çekebilir mi?

Aslında kara liste demek, borcu nedeniyle yasal takibe alınmış kişileri ifade etmektedir. Yani ödemeleri 3 dönem ve daha fazla gecikmiş olan kişiler için banka icra birimleri aracılığı ile takibe alınmış kişileri ifade etmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere kara listede olana kredi veren bankalar için aslında bir liste yapmak mümkün değildir. Ancak kefalet ya da ipotek yöntemi ile bu kişilerin maaş aldıkları bankalardan kredi ya da kredili ürün kullanması mümkün hale gelebilmektedir.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Sicili Bozuk Olana Kredi Verilir mi?

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!