AYETEL KÜRSİ OKUNUŞU, Ayetel Kürsi duası Türkçe anlamı ve Arapça yazılışı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ayetel Kürsi okunuşu, Ayetel Kürsi duası anlamı ve Arapça okunuşu nasıldır? İslam dünyasında Müslümanların en çok önem verdiği ayetlerden Ayetel Kürsi okunuşu nasıldır?

Ayetel Kürsi okunuşu, Kuran-ı Kerim’de yer alan ve “El Kürsi” olarak da bilinen 2.255. ayet-i celiledir. Bu ayet, “Allah, Arş’ın sahibidir. O, göklerin ve yerin yaratıcısıdır. O, diridir, ölmez. O’nun eşi yoktur. O, her şeyi yaratmıştır ve O’na yönelenleri korur” anlamına gelmektedir.

  • Canını yakana okunacak dua
  • Tövbe duası

Bu ayet, insanların Allah’ın gücünü, büyüklüğünü ve yaratıcılığını anlamaya çalıştığı bir ayet olması nedeniyle çok yüce bir yer tutar. Ayetel Kürsi, imanın güçlendirilmesine, insanların Allah’a yönelmelerine ve O’na sığınmalarına yardımcı olur. Bu ayet, ayrıca insanların tüm endişe ve korkularının giderilmesine de yardımcı olur. Ayetel Kürsi, Kuran-ı Kerim’in en çok okunan ve ezberlenen ayetlerinden birisidir ve İslam dünyasında çok sayıda tefsir yapılmıştır.

Ayetel Kürsi, Kuran-ı Kerim’de yer alan ve “El Kürsi” olarak da bilinen 2.255. ayet-i celiledir. Bu ayetin okunuşu şu şekildedir. Ayetel Kürsi okunuşu, Türkçe anlamı ve Arapça okunuşu.

Ayetel Kürsi Arapça okunuşu

Ayetel Kürsi Arapça okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim

Allahu la ilaha illa huwal hayyul qayyumu

La ta’khudhuhu sinatunw wa la nawm

Lahu ma fis-samawati wa ma fil-ardi

Man dhal-ladhi yashfa’u ‘indahu illa bi-idhnihi

Ya’lamu ma baina aydihim wa ma khalfahum

Wa la yuhituna bi shai’in min ‘ilmihi illa bima sha’

Wasi’a kursiyyuhus-samawati wal-ardi

Wa la ya’uduhu hifdhuhuma wa huwal aliyyul-azim

(Allah, Arş’ın sahibidir. O, göklerin ve yerin yaratıcısıdır. O, diridir, ölmez. O’nun eşi yoktur. O, her şeyi yaratmıştır ve O’na yönelenleri korur. O, göklerin ve yerin her şeyini bilir. Onların ne önlerinde, ne de arkalarında olanı gizli tutmaz. Allah, yaptıklarınızdan haberdardır. Allah, her şeyden hakkıyla haberdardır.)

  MEB'de Kimler Genel Müdür Yardımcısı Olacak?

Bu ayetin okunuşu, Türkçe ve Arapça harflerle yazılmıştır. Arapça harflerle yazılışı, ayetin doğru okunuşunu sağlar. Ayetel Kürsi, Kuran-ı Kerim’in en çok okunan ve ezberlenen ayetlerinden birisidir ve İslam dünyasında çok sayıda tefsir yapılmıştır.

Ayetel Kürsi Türkçe anlamı nedir?

Ayetel Kürsi duasının anlamı nedir?

Ayetel Kürsi, Kuran-ı Kerim’de yer alan ve “El Kürsi” olarak da bilinen 2.255. ayet-i celiledir. Bu ayet, Yüce Allah’ın tekliği, birliği, hükümdarlığı ve gücü hakkında önemli bilgiler içerir. Ayetel Kürsi, O’nun Hayy ve Kayyum isimleriyle tekliğinden ve birliğinden söz eder ve kâinatın işleyişinin O’nun rızası ve emri üzre devam ettiğini bildirir.

Ayetel Kürsi, tevhid ayetlerinin tamamlayıcısı, özetleyicisi ve en net açıklayıcısı olarak karşımıza çıkar. Bu ayet, Yüce Allah’ın eşsiz esmalarının yer aldığı bir duadır ve O’nun gücünü, hükümdarlığını, tek ve eşsiz oluşunu izah eder. Ayetel Kürsi, kâinatın işleyişine ilişkin eşsiz bilgilere de şamildir.

Ayetel Kürsi, binbir faziletleri olan ve içinde barındırdığı bilgilerle Yüce Allah’ın ism-i azamıyla adeta bir hazine niteliği taşıyan bir ayet-i kerimedir. Bu ayetin manasını iyi kavramak, onun faziletlerinden faydalanmak için önemlidir. Bu nedenle, Ayetel Kürsi tefsiri de mutlaka bilinmelidir.

Ayetel Kürsi okunuşu, Türkçe anlamı ve Arapça, Ayetel Kürsi dinle

Ayetel Kürsi okunuşu, Ayetel Kürsi ezberleme ve Ayetel Kürsi okunuşu Arapça okunuşu ve Türkçe karşılığını videolu olarak aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Yolculuğa Hazır Mısınız? İlgili Bağlantılara Göz Atın

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
AYETEL KÜRSİ OKUNUŞU, Ayetel Kürsi duası Türkçe anlamı ve Arapça yazılışı

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal