Biyoçeşitlilik için destekleme oranı yüzde 400 arttı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Yumaklı, Su Ürünleri Kaynaklarını Koruma Çabalarını Açıkladı

ANKARA (İGFA) – Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sucul biyoçeşitliliğin ve su ürünleri kaynaklarının korunması amacıyla istilacı türlere karşı yürütülen mücadele kapsamında, balon balığı avcılığı için destekleme tutarlarında artış yapıldığını duyurdu.

Destekleme ile Su Ürünleri Kaynakları Korunuyor

2020 yılında başlatılan ve 2021-2023 yılları arasında devam eden balon balığı avcılığı desteklemesi, hem sucul biyolojik çeşitliliğin korunmasına hem de balıkçıların desteklenmesine olanak tanıyor. Destekleme programı sayesinde, istilacı bir tür olan balon balığı üzerinde av baskısı oluşturularak stoğa katılım oranı azaltılarak su ürünleri kaynaklarının korunması, sürdürülebilir/rasyonel kullanımı ve balon balığının balıkçıların av araçlarına verdiği zararın azaltılması hedefleniyor.

Balon Balığıyla Mücadele Kararlılıkla Sürüyor

Bakan Yumaklı, iklim değişikliği ve küresel ısınmaya bağlı olarak Kızıldeniz'den gelerek Akdeniz'e yerleşen balon balıklarının, Ege ve Marmara'dan sonra yayılım alanlarını genişleterek Karadeniz'e kadar yayılmasının öngörüldüğünü belirtti. Bu doğrultuda, Bakanlık 2020 yılında balon balığı avcılığını teşvik etmek amacıyla bir pilot çalışma başlattı. Pilot çalışmanın başarılı olması ve toplumun/balıkçıların ilgisini çekmesi üzerine Cumhurbaşkanı Kararı ile 2024, 2025 ve 2026 yıllarını kapsayan "Balon Balığı Avcılığının Desteklenme Kararı" yürürlüğe girdi.

Balıkçılara Yönelik Desteklemeler Artırıldı

2024-2026 yıllarında da balon balığı avlayan balıkçılara, kuyruk adedi başına doğrudan desteklemede bulunulacağını vurgulayan Yumaklı, benekli balon balığı (Lagocephalus sceleratus) için destekleme fiyatının %100 artırılarak 12,5 TL'den 25 TL'ye, diğer balon balığı türlerinde ise %400 artırılarak 2,5 TL'den 10 TL'ye çıkarıldığını açıkladı.

Sonuç olarak, desteklemenin başladığı tarihten itibaren toplam 183 bin 974 adet balon balığının yakalandığını ve avlanan balon balıkları sayesinde yaklaşık 14 milyon adet yeni balon balığının ekosisteme girişinin engellendiğini belirten Bakan Yumaklı, sucul biyoçeşitliliğin ve su ürünleri kaynaklarının korunması amacıyla istilacı türlere karşı mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.

  Bakkalların Açılış Saati, Bakkaların Çalışma Saatleri

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, balon balığı avcılığı için yapılan desteklemeleri artırarak su ürünleri kaynaklarının korunmasına katkı sağlıyor. Detaylar haberimizde!

Hayal Gücünüzü Besleyin: Benzer Konulardaki Bağlantıları İnceleyin

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Biyoçeşitlilik için destekleme oranı yüzde 400 arttı!

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!