1. Haberler
  2. Ekonomi Haberleri
  3. Gençlere ve kadınlara müjde! Üretim desteği geliyor

Gençlere ve kadınlara müjde! Üretim desteği geliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal üretim planlamasına odaklanarak önemli adımlar atmaya devam ediyor. Son olarak 422 Sayılı Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla tarımsal üretim planlaması zorunlu hale getirildi. Bakanlık, hayvansal üretim planlamasını hayvancılık, bitkisel üretim ve su ürünleri sektörleri olmak üzere üç ana kolda yürütmektedir. Ayrıca, kadın ve genç çiftçilere yönelik destekler artırılacak ve çiğ süt üretiminde maliyetler güncellenecek. Üretim izinleri ve teşvikler, Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu tarafından belirlenecek. Bu adımlarla yerli üretimin desteklenmesi ve ithalata olan bağımlılığın azaltılması hedeflenmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Tarımsal Üretim Planlaması Çalışmaları

Tarım ve Orman Bakanlığı, son zamanlarda tarımsal üretim planlaması konusunda yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, 23 Mart 2023 tarihinde kabul edilen ve 5 Nisan 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan "Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 422 Sayılı Kanun" ile 5488 sayılı Tarım Kanunu'nun 7. maddesi değiştirildi. Bu yasa ile tarımsal üretim planlaması, gıda güvenliği, verimlilik ve çevre koruması gibi hedeflerle birlikte zorunlu hale getirildi.

Hayvansal Üretim Planlaması ve Yeni Yaklaşımlar

Hayvansal üretim planlaması, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın hayvansal üretim planlaması, bitkisel üretim, hayvancılık ve su ürünleri olmak üzere üç ana sektörde yürütülüyor. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Şubat ayında hayvancılığın 5 yıllık yol haritasını açıklayarak, sürdürülebilir bir üretim modeli oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Bu planlama süreci, üretim kapasitesi, iç ve dış pazar potansiyelleri, su ve doğal kaynakların korunması gibi faktörleri göz önünde bulunduruyor.

  Kayısının fiyatı eti ikiye katladı: Tarlada 200, TL, markette 5 katı

Kadınlar ve Gençlere Özel Destekler

Hayvancılık Genel Müdür Vekili Salih Çelik, yeni destekleme modelinde kadınlar ve gençlere yönelik özel teşviklerin sağlanacağını duyurdu. Bu destekler, aile işletmeleri, damızlık üretimi ve sürdürülebilir üretim modelleri gibi başlıklar altında toplanıyor.

Çiğ Süt Eylem Planı ve İthalat

Hayvancılıkta çiğ süt üretimi konusunda atılan yeni adımlar kapsamında Ulusal Çiğ Süt Çalıştayı'nda alınan karar gereği, çiğ süt maliyetleri üç ayda bir güncellenerek duyurulacak. Ayrıca, Et ve Süt Kurumu (ESK) ile Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Avrupa Birliği ülkelerinden 6 bin baş damızlık düve ithal edilecek. Bu adım ile yurt içinde damızlık üretiminin artırılması ve ithalat bağımlılığının azaltılması hedefleniyor.

Üretim İzinleri ve Destekler

Ürün veya ürün gruplarının üretim miktarları, Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu tarafından belirlenerek il müdürlüklerine bildirilecek. Sözleşmeli üretim, organik tarım ve iyi tarım uygulamaları yapan işletmelere öncelik tanınacak. Ayrıca, hayvancılık faaliyeti olan çiftçi örgütleri ve Bakanlık ıslah programlarına kayıtlı işletmeler de desteklenecek.

Özel İçerikler Burada: Diğer Yazıları Kaçırmayın

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Gençlere ve kadınlara müjde! Üretim desteği geliyor

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal