Hamilelikte diş ağrısı neden çekilir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelikte Diş Problemleri ve Önlemler

Hamilelikte Diş Eti Sorunlarına Dikkat!

Uzmanlar, hamilelik sırasında hormonal değişikliklerden dolayı diş etlerinde sorunlar yaşanabileceğine işaret ederken, hamileliğin direkt olarak diş ve diş etlerinde rahatsızlıklara yol açmayacağını vurguluyor. Gebelik planları yapanların öncesinde ağız ve diş sağlığı bakımlarını yaptırmaları gerektiğini belirten Üsküdar Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihal Bahar, "İkinci üç aylık dönemde cerrahi olmayan periodontal tedavilerin güvenli olduğunu ancak bu tedavilerin uygulanabilmesi için kadın doğum uzmanına danışmanın önemli olduğunu" söylüyor.

Oral Hijyen ve Önemi

Hamilelik döneminde oral hijyen eksikliğine dikkat çeken Bahar, "Diş eti şişmesi direkt olarak hamilelikten kaynaklanmaz. Eğer altta yatan sebep olarak dişlerimize gerektiği gibi bakmıyorsak ve oral hijyenimize dikkat etmiyorsak, hamilelik döneminde bu durumun daha da artabileceğini unutmamalıyız. Sonuç olarak, daha ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz" diyor.

Düşük Riski ve Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabının hamileler üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirten Bahar, "Çeşitli araştırmalar, diş eti iltihabının erken doğum, düşük kilolu bebek, düşük doğum ağırlığı, preeklampsi ve genital bölge enfeksiyonu gibi çeşitli olumsuz durumlara neden olabileceğini gösteriyor" diyor.

Güvenli Cerrahisiz Tedaviler

Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde yapılan cerrahi olmayan periodontal tedavilerin güvenli olduğunu vurgulayan Bahar, "Yapılan çalışmalar, bu tedavinin istenmeyen hamilelik problemlerinde artışa neden olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Aksine, diğer tedavi yöntemlerine kıyasla olumsuz hamilelik sonuçlarında belirgin bir azalma sağladığı gözlemleniyor" diyor.

Kadın Doğum Uzmanına Danışılması Önemli

Diş tedavisi için kadın doğum uzmanıyla görüşmenin önemine değinen Bahar, "Hamilelik döneminde diş taşı temizliği gibi cerrahi olmayan periodontal tedavilerin yapılabilmesi için kadın doğum uzmanına danışmak gereklidir. Hasta, uzman eşliğinde özel protokoller uygulanarak tedavi edilmelidir. Acil olmayan cerrahi müdahalelerin ise hamilelik sonrasına bırakılması tavsiye edilir" diyor.

  Antioksidan 10 Besin

Hayal Gücünüzü Besleyin: Benzer Konulardaki Bağlantıları İnceleyin

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Hamilelikte diş ağrısı neden çekilir?

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!