Küresel piyasalarda gözler kritik ABD verisinde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD'de Önemli Bir Ekonomik Gösterge: Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi Açıklanıyor

Fed'in Yakından Takip Ettiği Gösterge: PCE Endeksi

ABD'de Federal Rezerv'in (Fed) yakından takip ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE), Türkiye saatiyle 15:30'da açıklanacak.

Beklentiler Neler?

Bloomberg'un anketine göre, Fed'in enflasyon hedefi için dikkate aldığı çekirdek PCE endeksinde şubat ayında yıllık %2,8'lik bir artış öngörülüyor. Aylık artış hızının ise ocak ayındaki %0,4'ten %0,3'e gerilemesi bekleniyor. PCE artışıyla ilgili beklentiler, medyan olarak yıllık %2,5 ve aylık %0,4 şeklinde şekillenmiş durumda.

Bloomberg Economics'ten Değerlendirme

Bloomberg Economics'e göre, tüketim harcamaları ve hanehalkı gelirindeki yüksek seyir, PCE artışını artıracak. Şubat ayında güçlü istihdam verileri ve toparlanan perakende satışlar ise PCE artışının ana faktörleri olacak.

Uzman Görüşleri

Ekonomistlere göre, perakende satışlardaki beklenen %0,5'lik artışın arkasında otomobil talebi bulunurken, ücret büyümesi ve çalışma saatlerindeki artışın da beklenen %0,4'lük kişisel gelir artışının itici gücü olması bekleniyor. ABD'deki Tüketici Güven Endeksi verileri ise tüketimin güçlü seyrini sürdürdüğünü gösteriyor.

Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi ön verilerine göre, endeks 2021 ortalarından bu yana en yüksek seviye olan 79,4'e yükselerek tüketicilerin güveninin arttığını gösterdi. Ankete göre, Amerikan tüketicilerinin gelecek sene enflasyon beklentisi ise %3'ten %2,9'a geriledi.

Daha Fazlasını Keşfedin

  Asgari Ücretliye Büyük Müjde! 100.000 TL Destek Kredisi Verilecek
0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Küresel piyasalarda gözler kritik ABD verisinde

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!