Yaş meyve ve sebze ihracatından 32 milyon dolar gelir elde edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğu Karadeniz İhracatçıları: Rusya Federasyonu, Gürcistan ve Almanya En Fazla İhracat Yapılan Ülkeler

DKİB'den Yapılan Açıklamada İhracat Rakamları Değerlendirildi

Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, bölgelerinden en çok ihracat gerçekleştirilen ülkelerin başında Rusya Federasyonu, Gürcistan ve Almanya'nın geldiğini belirtti. Rusya Federasyonu'na yapılan ihracatın %57'lik bir kısmını oluşturduğunu aktaran Kalyoncu, ocak-şubat döneminde yaş meyve ve sebze olarak 27 ülkeye 68 bin 987 ton malın 32 milyon 347 bin 502 dolarlık bir gelir elde edilerek ihracat yapıldığını ifade etti.

İş Gücü Maliyetleri ve Enflasyon Oranları İhracatı Etkiliyor

Kalyoncu, yaş meyve ve sebze ihracatında girdi fiyatları ve iş gücü maliyetlerinde yaşanan yüksek artışa dikkat çekerek, bazı ülkelerdeki geleneksel müşterilere rekabetçi fiyat sunmanın zorlaştığını vurguladı. Hasat aşamasında ürünlere yönelik kontrollerin tarla, sera ve bahçelerde yapılması gerektiğini savunan Kalyoncu, tarım sektörünün ülkemiz için stratejik bir sektör olduğunu ve ihracatın artması için ihracatçılara rekabet avantajı sağlayacak uygulamaların oluşturulması gerektiğini belirtti.

Küresel Isınmanın Tarım Sektörü Üzerindeki Etkileri

Dünya genelinde tarım sektörü için en büyük tehdidin küresel ısınmanın yarattığı üretim kayıpları olduğunu söyleyen Kalyoncu, tarım sektörüne pozitif ayrımcılık yapacak politikaların hayata geçirilmesi ve yaş meyve sebze üretimini teşvik edecek destek modellerinin uygulanmasının önemini vurguladı. Ayrıca, ihracatçılardan sadece para almak için gereksiz bürokratik uygulamaların ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Kalyoncu, üreticileri ve ihracatçıları mağdur etmek yerine üretimin yapılmadığı köylerin canlandırılması için teşvik edici politikaların oluşturulması çağrısında bulundu.

Hayal Gücünüzü Besleyin: Benzer Konulardaki Bağlantıları İnceleyin

  Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Yaş meyve ve sebze ihracatından 32 milyon dolar gelir elde edildi

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!