1. Haberler
 2. Haberler
 3. Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir mi?

Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir mi?, Boşanan kadınlar tarafından merak edilen konulardan birisi olan ve dul aylığı olarak’ta bilinen şartları ile ilgili nasıl alınır, ölen babanın emekli maaşını kimler alabilir, ölen babanın maaşını kızı alabilir mi, emekli dul bayan babasının maaşını alabilir mi, anlaşmalı boşanan kadın babasının maaşını alabilir mi, Dul bir kadın babasının maaşını nasıl alır gibi bir çok sorunuzun yanıtı haberimizin devamında.

Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir mi? Sorusunun cevabını vermeden önce boşanmış olan kadının babasının vefat etmiş olması gerekir. Babası vefat etmiş ve dul olan kadınlara devlet tarafından maddi gücü yerinde olmayanlara destek sağlanmaktadır. Peki Dul kadınlar babasının maaşını alabilir mi alabiliyorsa devlet ne kadar destek sağlıyor. Milyonlarca dul vatandaşımız için dul kadın babasının maaşını alabilir mi? sorusunu merak ediyor.

Kadınların resmi nikahı bulunması ve bu resmi nikahın boşanmayla sonuçlanması durumunda devlet tarafından yetim aylığı maaşı verilmektedir. Fakat burada yine sorulan sorulardan biriside annem dul aylığı alıyor bana dul maaşı bağlanır mı?, yetim aylığı kimlere verilir? şeklinde önümüze çıkabilmektedir.

Resmi nikahı boşanmayla sonuçlanan kadınlar tarafından boşanan kadın babasının maaşının yüzde kaçını alır, eşinden nafaka alan babasından maaş alabilir mi, eşi vefat eden kadın babasının maaşını alabilir mi?, Babadan yetim aylığı ne kadar sürede BAĞLANIR, boşanan kadın babasının maaş nasıl alabilir şartları nelerdir, eşten nafaka alan babasından para alabilir mi, Boşanmış kadın annesinin maaşını alabilir mi, Boşanmış kadın ölen babasının maaşının ne Kadarını alır, eski kocasının maaşını alabilir mi, çalışan bayan babasının parasını alabilir mi, vefat eden anne ve babanın parası kime verilir, boşanan kadınlara yapılan yardımlar, boşanan kadının babasından kalan maaşını almak için şartları nelerdir, sigortasından yararlanabilir mi, yüzde kaçını alır, hangi durumlarda kesilir, nasıl alınır ve nereye başvurulur? baba maaşı almak için boşananlar 2024 cezası ne kadar, Boşanan kadın babasının parasını Alabilir mi? ve şartları nelerdir? detaylar haberimizde.

  Tunceli Nöbetçi Noterler

Eşinden Boşanan Kadına Devlet Maaş Veriyor mu?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dul olan boşanmış yada eşi vefat eden kadın ve çocuklar için maaş vermektedir. Devlet nezdinde e-Devlet Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı Talebi olarak geçmekte olup e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Başvuru için e-Devlet sistemine giriş yaparak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir mi?

Evet. Boşanan kadın babasının maaşını alabilir. Konuyu daha da açmak gerekirse, vefat eden eşinden alabileceği maaşın yanı sıra anne veya babadan maaş alınabilir. Burada en önemli husus, dul olan kadının babasının hayatta olmaması yani vefat etmiş olması gerekiyor. Babası hayatta olan kişiler babasının maaşını alamazlar. Babası vefat etmiş olan kadınların babasının da vefat etmesi durumunda babasından kalan emekli maaşını yasal olarak alabilmekte olup bu maaş türüne dul maaşı denmektedir. Yine yasal olarak kadınlara tanınan hak doğrultusunda 3 maaş alma hakkı tanınmıştır. SGK emeklisi olan kadın, hem bağkur’lu vefat eden eşinin maaşını alabileceği gibi babasının emekli olduktan sonra vefat etmesi ve kadınında boşanması halinde boşanan kadın babasının maaşını alabilir.

Eşi Vefat Eden Koca Karısının Maaşını Alabilir mi?

Dul dendiği zaman akla ilk kadınlar gelir ancak ölen kadının sigortalı ve vefat etmesi durumunda kocası ölüm maaşını alabilir.

Ancak şartsız şurtsuz değil belirlenen bazı kriterlerin ve şartların sağlanıyor olması gerekir. Sigortalıların ölüm tarihleri, sigortalarının SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı üyesi olup olmadığı önemli detaylardandır.

Dul maaşı almak isteyen vatandaşların belirlenen bazı kriterleri sağlıyor olmaları gerekir. Sigortalı olan kişilerin hangi tarihte öldüğü, SSK, Bağ-kur ve Emekli sandığına kayıtlı olup olmadığı da önem arz ezen durumlar arasındadır. Ölen sigortalı anne veya baba, eşin aynı statüde olması durumunda en yüksekten emekli maaşı bağlanarak te maaş alabilir. Diğer yandan anlaşmalı olarak eşinden ayrılan ve bekar olan kız çocuklarına ve erkek çocuklarına anne, babasından dul aylığı bağlanabilmektedir. Hakediş olarak tanınan bu aylık türünden istifade edebilmek için kocasından ayrıldığını ve muhtaç konumda olduğunu ispat etmesi gereklidir. Günümüz şartlarında anlaşmalı olarak usulsüz yani hileli olarak boşanmanın tespit edilmesi durumunda ise maaş kesilir. Diğer yandan anlaşmalı şekilde kocasından ayrılan kadınlar babasının aylığını da alabilir. Ancak yeniden evlenmesi durumunda aylığı kesilir.

  Dizipal 13 - dizipal 13 giriş adresi

Anlaşmalı olarak eşinden ayrılan ve boşanan kadının belirlenen şartları taşıyor olması gerekir. Boşanan Kadın Babasının Maaşını alabilmesi için şartlar şu şekildedir;

 • Boşanmış olan kişinin babasının vefat etmiş olması gerekir.
 • Babası hayatta olan kişiler emekli maaşı alamaz.
 • Boşanan kişinin kendisine ait emekli maaşı varsa yine babasının maaşını alamaz.
 • İhtiyaç sahibi olması ve maaş için SGK’ya başvuru yapması gerekir.

Bu maaştan yararlanamayacak olan kadınlar ise:

 • Kurumda çalışıp emekli olan ve emekli maaşı alan kadınlar,
 • Sigortalı bir işte çalışan kadınlar,
 • Yeniden evlenen kadınlar,
 • Boşandığı eşiyle aynı evde yaşaması durumunda babasının emekli maaşını alamaz.

Vefat Eden Baba ve Annenin Emekli Maaşını Kimler Alabilir?

Vefat Eden Baba ve Annenin Emekli Maaşını almaya hak eden kişiler şu şekildedir:

 • Eş,
 • Çocuklar,
 • Aile bireylerinden anne veya baba.

Alınan para evdeki kişilere bölünür. Fakat her iki tarafta ölmüş olması durumunda ve tek çocuk olmasının yanı sıra evli değilse, bazı şartların sağlanması durumunda emekli aylığı alabilir.

Maaş Almak için Anlaşmalı Boşanma Cezası 2024

Maaş almak için anlaşmalı boşanma cezası 2024 yılı içerisinde tespit edilmesi durumunda aylık direkt olarak kesilir ve usulsüzlükten ceza uygulanır. Ayrıca devletten alınan daha önceki maaşlarda faiz yoluyla fazlasıyla alınır.

Keşfetmeye Devam Edin: İlgili Bağlantıları Kullanın

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir mi?

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

meritking giriş meritking madridbet madridbet giriş kingroyal