2024 Para Yardım Başvuruları Hangileri ve Şartları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2024 Para Yardım Başvuruları Hangileri ve Şartları; 2024 yılı yardım başvuru şartları karşılayan vatandaşların maddi yardım desteğine başvuru hakları bulunmaktadır. Şartların oluşturulması ise aslında gerçek ihtiyaç sahiplerini bulabilmek ve onların hakkını korumak adına oluşturulmuştur. Maddi yardım olarak yapılan sosyal yardım türleri vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaları noktasında önemli bir rol oynamaktadır.

Maddi yardım desteğinden istifade edebilmeniz için şartları aşağıda sıralayacağız ancak bu sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşların belediye ve kaymakamlıklara başvuru yapmaları gerektiğini en baştan bildirelim. Tabi ki devlet yardımları dışında vakıflar, dernekler, STK’lar, iş adamları, ünlüler ve zenginlerde bulunmaktadır.

Para yardımı almak isteyen kişilerde aranan en büyük şart, gerçekten ihtiyaç sahibi olunmasıdır. Devletin sağlamış olduğu para yardımı desteğine ek olarak zengin ve ünlü kişilerden de yardım alabilmeniz mümkündür. Sosyal yardımları her sene olduğu gibi 2024 yılında Aile ve Sosyal Bakanlık tarafından yürütülmektedir ve başvuruların onaylanması halinde muhtaç ailelere 1100 TL para desteği yardımı yapılır.

Para yardımı başvurusu alabilmek için özel bir şart yoktur. T.C. her bir vatandaş tarafından bu başvuruların e-Devlet ya da farklı kurumlar tarafından yapılabilmesi mümkün olup inceleme sonrasında muhtaç olduğu tespit edilirse para yardımı ya da farklı sosyal yardımlar yapılabilir.

Para Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Para Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?; Para yardımı başvurusu yapmak isteyen kişiler başvurularını devletin kurumları aracılığıyla yapabileceği gibi vakıflar, STK’lar ya da özel kuruluşlar aracılığıyla da yapabilmektedir. Para yardımı alabilmek için bazı sorular başvuru formlar üzerinden ihtiyaç sahiplerine yöneltilmekte olup bu formu doğru ve istenilen şekilde doldurulması gerekmektedir. Başvuru formlarını doğru bir şekilde doldurulması durumunda herkes maddi destek başvurusu yapabilir.

Para yardımı başvuru formu içerisinde başvuru yapan ihtiyaç sahiplerinin aylık gelirlerini beyan etmeleri gerekir. Yine form üzerinde bir işte çalışıyor olup olmadığınız, oturduğunuz evin size ait olup olmadığı, üzerinize gayrimenkul var mı gibi bir takım sorular sorulmaktadır. Bu bilgilerin doğru bir şekilde doldurulmaması ve yanıltıcı bir beyan bulunmasının tespiti halinde yaptırım yani ceza-i işlem uygulanabilir.

Dolduracağınız form incelemeye tabi tutulduktan sonra başvuru sahibinin gerçek muhtaç olduğu kanaatine varılırsa başvuru olumlu sonuçlanacaktır.

  Sağlıktan Yararlanmak için Sigortalılık Süresi Kaç Gün Olmalı

Devlet Tarafından Yapılan Yardımlar Hangileri?

Devlet Tarafından Yapılan Yardımlar Hangileri?; Devletin T.C. vatandaşı olan ve muhtaç konumdaki kişilere yaptığı bir çok sosyal yardım türü bulunmaktadır.

Devletyardimi.net olarak bu yardımlardan kısaca bahsetmek gerekirse aşağıda sırasıyla başlıklar halinde inceleyebilirsiniz.

İşsizler İçin Maddi Yardım Şartları

İşsizler İçin Maddi Yardım Şartları; Devlet tarafından sağlanan İşsiz vatandaşlara para desteği verilebilmesi için için işsizlik beyanında bulunmaları gerekir. Beyanın verilmesiyle birlikte devletten işsizlik maddi yardımı sağlanabilir.

Ancak işsizler için sağlanan para yardımı desteği için bazı şartlar bulunmaktadır. işsizlik maddi yardımından yararlanabilmek için herhangi bir kuruma fiziki olarak gitmeden tamamen internet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

E-Devlet İşsizlik Maddi Yardımı

E-Devlet İşsizlik Maddi Yardımı; Devletin sağlamış olduğu bu imkandan yararlanabilmek ve başvurunuzu yapabilmeniz için e-Devlet sistemine giriş yapabileceğiniz ve daha önceden PTT’den almış olduğunuz şifrenizin bulunması gerekir. İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için şu adımları takip edebilirsiniz.

e-Devlet üzerinde bulunan İşsizlik Ödeneği sayfasına giriş yapın

Açılan sayfada T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle giriş yapın

İlgili ekran üzerinde IBAN numaranızı yazın

Daha sonra çıkan form üzerinden istenilen bilgileri eksikdi

E-Devlet Üzerinden Para Yardım Başvurusu

E-Devlet Üzerinden Para Yardım Başvurusu; E-Devlet üzerinde yardım başvurusu gerçekleştirmek isteyen vatandaşların e-Devlet sistemine giriş yaparak para yardım başvuru formu doldurmaları gerekir. Ayrıca yapılan başvuruların ne aşamada olduğunu takip edebiliyorsunuz. Diğer sosyal yardım talepleriyle ilgilide yine bu ekran üzerinden seçeceğiniz başvuru alanına göre onaylanması halinde yardım alabilirsiniz.

E-Devlet formu üzerinde sorulan sorular içerisinde gelir beyanı, aile birey sayısı, öğrenci ve çalışan bilgisi gibi bazı sorular sorulmaktadır. Dolduracağınız bu bilgiler 3. şahıslarla paylaşılmaz ve duruma göre onaylanır ya da onaylanmaz.

Maddi Yardım Yapan Dernek ve Vakıflar

Maddi Yardım Yapan Dernek ve Vakıflar; Türkiye’de çok fazla sayıda olan Para yardım desteği alabileceğiniz dernekler ve vakıflar bulunmaktadır. Özellikle dernekler üzerince sıkça bu başvurular ihtiyaç sahipleri tarafından yapılmaktadır. Dernekler muhtaç olan kişi ya da kişilerin başvurularını değerlendirmeye alarak yardım ederler. Dernek kurucuları ve o dernekte görevli olan kişiler tarafından talepler incelenerek onaylanır. Türkiye’de para yardım yapan ve bilinen dernekleri saymadan önce bu derneklerin diğer yapmış olduğu sosyal yardım türleri şu şekildedir;

 • Aşevleri sayesinde sıcak yemek dağıtımı
 • Fakirlik belgesi olanlar için fakirlik maaşı
 • Okuyan öğrencilere para yardımı (Burs)
  Bankadan para çekecek olanlara büyük şok! Artık bu tutarın altında çekilemeyecek!

Bu dernekler aracılığıyla yapılan başvuruların gerekli başvuru şartlarını taşıyan ihtiyaç sahiplerinin hangi yardım türüne uygun olduğu tespit edilerek dernek tarafından yardım sağlanır.

Muhtaçlara yardım sağlayan derneklerden bazıları;

 • Yardımeli Derneği
 • Beşir Derneği
 • Kardeşeli Derneği
 • Valide insani yardım Derneği
 • Umut Derneği
 • Umuda koşanlar Derneği
 • İHH
 • İyilik Derneği
 • Hayrat yardım Derneği

Bu dernekler aracılığıyla muhtaç olan kişilerin yardım başvurularına olumlu olarak dönüş sağlandıktan sonra her türlü yardım sağlanabilmektedir.

Para Yardım Başvuru Formu

Para Yardım Başvuru Formu; Maddi yardım için başvuracak kişiler tarafından doldurulması gereken formların örnekleri bulunmaktadır. Para yardımı talebinde bulunacak kişilerin bu formları doldurmaları gerekmektedir. Bu formları arayan kişiler için internet üzerinden bulunabilmesi kolaydır ve zaten başvuru yapacağınız esnada bu formlar size verilmektedir.

Ancak başvuru yapmadan evvel formu merak edenlerin e-Devlet sistemine giriş yaparak arama kutusuna ”Para Yardımı” yazarak forma ulaşabilmeleri mümkündür.

Maddi Yardım Sorgulama

Maddi Yardım Sorgulama;Para yardımı başvurunuzun sonucu öğrenmek için E-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra ‘Sosyal yardım bilgileri sorgulama’ ekranı üzerinden yapmış olduğunuz başvuruların durumlarını inceleyebilirsiniz. E-Devlet dışında dernek ya da özel kuruluşlardan yapılan başvurular için başvuruyu yaptığınız yerin telefon numarasından arayarak başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

Sabancı Holding Maddi Yardımları

Sabancı Holding Maddi Yardımları; Ülkemiz’de büyük kuruluşlardan birisi olan Sabancı Holding tarafından özellikle ihtiyaç sahibi ailelere ve öğrencilere maddi yardım yapılabilmektedir.

Sabancı Holding tarafından kurulan ve Sabancı Vakfı kurucusu Ömer Sabancı’dır. İhtiyaç sahibi ailelere verilen destek dışında iş kurmak isteyenlere ve maddi manevi yardım yapılabilmektedir. Burs yardımından yararlanmak isteyen öğrencilere eğitim başarı sınırı bulunmaktadır. Ayrıca bursiyerler içinde staj yardımı yapıldığı da bilinmektedir.

Sabancı Vakfı İletişim Bilgileri;

Adres: Sabancı Vakfı Sabancı Center 4. Levent 34330 İstanbul

Tel : +90 (212) 385 88 00

Faks : +90 (212) 385 88 11

Web Sitesi: https://www.sabancivakfi.org/tr/genel/iletisim

Hangi Sanatçılar Para Yardımı Yapıyor?

Hangi Sanatçılar Para Yardımı Yapıyor?; Ülkemiz’de sanatçılar arasında para yardımı yapan bir çok sanatçı bulunmaktadır. Herhangi bir kurum ya da kuruluşa üye değildirler. Bu ünlülerden erzak yardımı, barınma yardımı, gıda yardımı, para yardımı gibi bir çok destek alınabilmektedir.

Bilinen Para Yardımı Yapan Ünlüler:

 • Haluk Levent
 • Acun Ilıcalı
 • Esra Erol
 • Müge Anlı
 • Ali Koç
 • Seda Sayan
 • Fatih Terim

Burada saymış olduğumu ve birbirinden değerli olan ülkemizin tanınan isimlerinin yanı sıra ismini sayamadığımız farklı ünlülerde bulunmaktadır.

  Katılım Emeklilik Hangi Banka

Para Yardım Yapan İş Adamları

Para Yardım Yapan İş Adamları; Yine ülkemizin önemli ve tanınan iş insanları da maddi destek sağlamaktadır. Ülkemiz’de maddi yardım yapan ve en çok isimleri geçen iş adamlarından bazıları şu şekildedir;

 • Vehbi Koç
 • Hacı Ömer Sabancı
 • Ali Ağaoğlu
 • Şevket Sabancı
 • Tuncay Özilhan
 • Hacı Boydak
 • Sinan Tara
 • Mustafa Koç

Kızılay Para Yardım ve Şartları

Kızılay Para Yardım ve Şartları; Kızılay bir kuruluşa bağlı olmadan topladığı yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. Bu yardımlardan yararlanabilmek için bazı şartlar vardır ve Kızılay’ın maddi yardım şartları ise şöyledir:

 • Temel ihtiyaçlarını sağlayamayan bireyler olması,
 • Yaşlılar,
 • Zor durumda bulunan ve bunu beyan eden kadınlar,
 • Engelliler,
 • Yoksullar,
 • İşsizler,
 • Zorluk yaşatan hastalıkla mücadele eden bireyler,
 • Öğrenciler,
 • Gaziler,
 • Şehit yakınları, olunması kızılay’ın şartlarıdır.

Yukarıda saymış olduğumuz şartlar ya da kişilerden biriyseniz bu Kızılay yardımlarından yararlanabilirsiniz.

Belediyelerin Para Yardım Şartları

Belediyelerin Para Yardım Şartları; İhtiyaç sahibi olan ve belediyelerden para yardımı başvurusu yapacak bireylerde aranan şartlar herkes için aynıdır. Belediyeler tarafından yardım alınabilmesi için en önemli şart ise gerçek muhtaç olunmasıdır. Ayrıca aylık geliri aranan şartlar arasındadır.

Belediye para yardım başvurusunda diğer aranan şartlar ise şu şekildedir;

 • Mal durumu (Gayrimenkul vs)
 • Çocuk sayısı
 • Öğrenci sayısı
 • Aylık gelir

gibi durumlarda göz önünde bulundurulmaktadır. Koşulları ve şartlara uyan ihtiyaç sahipleri için para yardımının yanı sıra gıda yardımı, barınma, elbise yardımı yapılabilmektedir.

 1. Müge Anlı Para Yardım

Müge Anlı’ya 0 212 639 42 63 numarası üzerinden ulaşarak para yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

 • Esra Erol Para Yardım

Esra Erol’a 0212 975 25 25 numarasından arayarak maddi destek talebinde bulunabilirsiniz.

 • Ak Parti Para Yardımları

AKİM | AK Parti İletişim Merkezi | 444 25 44 numarasından ya da akim.akparti.org.tr web sitesi üzerinde bulunan başvuru formunu doldurarak destek talebinde bulunabilirsiniz.

 • CHP Para Yardımları

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi iletişim numarası +90 (312) 207 40 00 üzerinden veya chp.org.tr/iletişim web sitesinden maddi yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Hayal Gücünüzü Besleyin: Benzer Konulardaki Bağlantıları İnceleyin

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
2024 Para Yardım Başvuruları Hangileri ve Şartları

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!