Engelli Elektrik İndirimi Başvuru ve Şartları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Engelli Elektrik İndirimi Başvuru ve Şartları; Devlet tarafından engellilere yönelik birçok sosyal yardım yapılmaktadır. Yapılan bu yardımlarla engeli bulunan vatandaşın ekonomik anlamda hayatını daha yaşanabilir hale getirmesine yardımcı olmaya yöneliktir.

Engelli vatandaşlar için sağlanan sosyal yardımlardan biriside elektrik indirimidir. Yapılan elektrik yardımı sayesinde, engeli bulunan vatandaşlar daha az elektrik faturası ödeme imkanına sahip olacaktır. Engelli elektrik faturası indiriminden faydalanabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. Devlet tarafından sağlanan bu imkan sayesinde geçtiğimiz yıl binlerce engelli vatandaşımız elektrik yardım desteğinden istifade etti.

Engelli Elektrik İndirimi Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Engelli Elektrik İndirimi Başvurusu Nereye Yapılıyor?; Engeli bulunan vatandaşların elektrik indiriminden faydalanabilmesi için kimlik belgesi ve elektrik faturasıyla birlikte en yakın PTT şubesine başvurabilirler. Yapılan başvuru neticesinde uygun görülmesi halinde elektrik desteği sağlanacaktır.

Diğer yandan engelli elektrik indiriminden yararlanmak isteyen vatandaşların mutlaka Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım alıyor olmaları yada kayıtlarının bulunması gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kaydı bulunmayan kişiler elektrik yardımından yararlanamazlar.

Eğer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kaydınız yoksa öncelikle kayıt oluşturmalı ve daha sonra kimlik ve elektrik faturanızla birlikte size en yakın PTT şubesine giderek başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Yapılan başvurunun onaylanması durumunda her ay elektrik faturanızda belli oranda elektrik indirimi faturanıza yansıtılır.

Engelli Elektrik İndirimi Şartları Nelerdir?

Engelli Elektrik İndirimi Şartları Nelerdir?; Engelli kişilerin elektrik indiriminden istifade edebilmeleri açısından devletin belirlemiş olduğu bazı şartlar bulunmaktadır ve bu şartlar şu şekildedir;

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım alınması veya kaydının bulunması,
 • Engelli oranı %40 ve üstü olan
 • SGK veya diğer sosyal güvencesinin olmaması,
 • Bakıma muhtaç olan kişiler,
 • Engelli maaşını devletten veya belli bir kurumdan alan vatandaşlar elektrik indiriminden faydalanabileceklerdir.
  ‘Evlilik Kredisi’ başvuruları bugün başladı: Nasıl başvurulur?

Engelli Elektrik İndirimi Para Olarak mı Veriliyor?

Engelli Elektrik İndirimi Para Olarak mı Veriliyor? sorusunun cevabı net olarak hayır para olarak verilmiyor. İndirim hanede yaşayan kişi sayısına göre faturanıza yansıtılmaktadır. Elektik faturası indirim oranı belirlenir ve bu indirim faturanızdan otomatik olarak düşer. PTT’ye gittiğinizde faturayı indirimli ödersiniz.

Engelli Elektrik İndirimi İçin Hangi Belgeler Lazım?

Engelli Elektrik İndirimi İçin Hangi Belgeler Lazım? diye soran vatandaşlarımız için, T.C. kimlik kartı ve elektrik faturaları gereklidir. Bu belgelerle PTT şubelerine giderek engelli elektrik indirimi başvurusu yapabilirler. PTT üzerinden yapılacak başvuruda, sistemlerde hanede yaşayan kişi sayısı gibi engelli vatandaşa ait bilgiler görünecektir. Bu sebeple sizden farklı bir ek evrak talep edilmemektedir.

Engelli Elektrik Faturası Desteği Ne Kadar 2022?

Engelli Elektrik Faturası Desteği Ne Kadar 2022?; Engeli bulunan vatandaşlara sağlanan bu sosyal yardımda faturaya uygulanacak olan indirim, hanede yaşayan kişi sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Hanede yaşayan kişi başına indirim oranları şu şekildedir;

 • 1-2 kişi yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere 75 Kwh,
 • 3 kişi yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere 100 KWh,
 • 4 kişi yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere 125 KWh,
 • 5 ve daha fazla kişi yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere 150 KWh tutarı kadar destek verilmektedir.

Engellilere Elektrik İndirimi Kişi Sayısı Yardım Tutarı

 • Hanede 1-2 kişi bulunması halinde 103 TL,
 • Hanede 3 kişi bulunması halinde 137,33 TL,
 • Hanede 4 kişi bulunması halinde 171,67 TL
 • 5 kişi bulunması halinde 206 TL indirim uygulanmaktadır.

E-Devlet Engelli İndirim Başvurusu Yapılabiliyor mu?

E-Devlet Engelli İndirim Başvurusu Yapılabiliyor mu?; 2022 yılı itibariyle engellilere sağlanan elektrik indirimi e-Devlet üzerinden yapılamamaktadır. Başvurular engelli vatandaşların PTT şubelerine giderek yapmaları gerekmektedir. Ayrıca bu indirimden faydalanabilmek için mutlaka Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfından yardım alıyor yada kaydınızın bulunması gerekiyor.

  THY’den uçak bileti olanlara duyuru: Bu sefer iptal edildi!

Engelli Elektrik İndirimi Enerjisa

Engelli Elektrik İndirimi Enerjisa tarafından engeli bulunan vatandaşlara indirim uygulaması ne yazık ki bulunmamaktadır. Engelli elektrik faturası indirimi devlet tarafından bizzat sağlanmaktadır.

PTT Elektrik İndirimi Sorgulama

PTT elektrik faturası indirimi sorgulama işlemi için birden fazla alternatif kanal üzerinden yapabilmeniz mümkün. Öncelikle e-Devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyenlerin e-Devlet şifresiyle sisteme giriş yaptıktan sonra arama butonuna ”Sosyal yardım bilgileri sorgulama” yazarak ilgili menüye ulaşabilirler. Burada bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım bilgileri sayfasında PTT elektrik yardımı sorgulama yapabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkinden ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Diğer bir alternatif kanal ise, ALO144 sosyal yardım numarasıdır. ALO144 sosyal yardım numarasından hafta sonu ve resmi tatiller dışında 08:00 ile 18:00 arası sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu iki kanal dışında PTT şubeleri üzerinden sorgulama işlemi yapılamamaktadır.

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Engelli Elektrik İndirimi Başvuru ve Şartları

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!