Hızlı Kilo Alma İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fazla kilolu olma sağlık açısından birçok riskler içerir, bunun gibi kötü beslenme ve aşırı zayıf olma da pek sağlıklı olmayabilir. Düşük kiloda yani normal kilo aralığının altında olan birçok birey bulunmaktadır. Zayıf bireyler daha düşük bağışıklık, daha çok hastalığa yakalanma, daha güçsüz olma gibi durumlar yaşayabilir. Bu durum sağlığın yanı sıra kişiyi görsel olarak da rahatsız edebilmektedir.

Zayıf iseniz genel beslenme önerilerine dikkat etmekle başlayın.

 1. Öğün sayınızı arttırın: Zayıf kişiler daha hızlı doyma ve uzun süre tokluk hissedebilirler. Bu sebeple öğün atlamadan ve günlük öğün sayınızı arttırarak ilerleyin.
 2. Besin ögelerinden zengin beslenin: Kilo almak isteyenlerin de sağlıklı beslenmesi önemlidir. Abur cubur tüketimi hem iştahı olumsuz etkiler hem de bölgesel yağlanmaya neden olabilir. Tahılları, meyveleri, süt ürünlerini, et türevi besinleri, kuruyemişleri beslenmenize mutlaka dengeli bir şekilde dahil edin.
 3. Smoothie veya shake deneyin: İştahsızsanız veya hemen doyuyorsanız hacim olarak küçük,enerji ve besin değeri olarak yüksek içecekler deneyin. Miktarlar kişisel olsa da özellikle yüksek enerjili içecek tarifleri kilo almanıza destek olacaktır.

Örnek olarak size lezzetli içeriğe sahip ve kilo aldıran smoothie tarifimiz ise şöyle:

200 ml tam yağlı süt (1 su bardağı)

1 büyük muz

2 adet kuru incir

1/2 adet avokado

4 adet ceviz içi

1 tatlı kaşığı kakao

1 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı tahin

2 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Tüm malzemeleri blendera veya shaker cihazınıza ekleyin. İyice karıştırın. Hepsi özdeşleştiğinde içeceğiniz hazır demektir. Tarifi her gün tüketerek enerji alımınızı oldukça arttırabilirsiniz. İçeceğimizin enerjisi 826 kaloridir ve 21 gram protein içermektedir. Ara öğünlerde yüksek enerjisi ve protein içeren içecekler tercih etmek kilo alma diyeti sürecinde size destek olacaktır.Vitamin ve mineral açısından da zengin tarifimiz sayesinde gün içinde kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

 1. Yemek öncesi sıvı alımını azaltın: Bazı kişilerde öğün öncesi su veya başka sıvı tüketimi iştahı baskılayabilir. Sıvı tüketimini öğün sonrası yaparak bunu engelleyin.
 2. Kan değerlerinize baktırın: Bazı durumlarda hormonal veya biyokimyasal kan değerlerinin anormalliği de kilo almanızı engelliyor olabilir. Örneğin hipertiroidili bireylerde metabolizma hızı artıyor ve kilo almak zorlaşabiliyor.
 3. Yemekleri zenginleştirin: Örneğin çorbalarınıza süt, et, kıyma eklemesi yapabilirsiniz. Omletlerinize peynir ekleyebilirsiniz. Bu şekilde besin çeşitliliği tüketiminizi arttırabilirsiniz.
  Patlıcanın saplarını sakın çöpe atmayın! Kaynatıp içince vücuda ilaç gibi tesir ediyor

Bunları da Okumalısınız :  Sürekli Aç Hissetmenin Sebepleri

Kilo alma diyeti sürecinde danışanlarımızın özel durumlarını, kan değerlerini ve yaşam tarzını temel alarak sağlıkla kilo almalarına destek oluyoruz. Genel önerilere rağmen kilo alamıyorsanız uzman desteği almayı deneyin.

Kilo alma diyeti sürecinde bize en sık sorulan soruları ise sizler için derledik.

 • Kilo alma diyet listesi nasıl olmalıdır?

Kilo alma diyet listesi kişiye özel planlanmalıdır. Kişinin kan değerleri, genel sağlık durumu, beslenme tarzı göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca kilo almak için diyet programı erkek ve kadın bireylerde de değişiklik gösterebilir. Örneğin kilo alma programı erkeklerde fitness çalışarak ilerlemek isteyenlerde protein alımı arttırılmalıdır. Genel olarak kilo alma diyet listesini enerjisi yüksek ve sağlıklı besinlerden zengin, iştah açıcı tarifler ile düzenliyoruz.Kilo aldıran tarifler diyetisyenlerimiz tarafından size özel planlanmaktadır.

 • Kilo aldırıcı kahvaltı menüsü nasıl olmalıdır?

Kilo aldırıcı kahvaltı menüsünde sanılanın aksine kızartma, hamur işi değil sağlıklı besinler bulunmalıdır. Yumurta, peynir, zeytin, avokado, ceviz, ekmek gibi. Örneğin omletinize kaşar peyniri eklemek, zeytinyağlı avokado ezmesi tüketmek, 3-4 adet ceviz eklemek iyi fikir olabilir. Ya da smoothie tarifimizi de deneyebilirsiniz.

 • Magnezyum hapları kilo aldırır mı?

Tek başına hiçbir takviyenin kilo almaya etkisi kanıtlanmamıştır. Magnezyum düşüklüğünde kabızlık sık görüldüğü için magnezyum takviyesi almak sindirimi düzenleyerek sağlığa katkı sağlar. Magnezyum eksikliği için kan tahlili yaptırmalı ve takviye kullanımı için doktorunuza danışmalısınız.

 • Propolis ile kilo alma mümkün müdür?

Propolis, sağlığa olumlu etkileri olan bir arı ürünüdür ancak enerji değeri olmadığı için tek başına kilo aldırmayacaktır. Propolis daha çok bağışıklığı desteklemek için kullanılmaktadır.

 • Su içmek kilo aldırır mı?

İster zayıf ister kilolu birey fark etmeksizin su tüketimi ihmal edilmemelidir. Su kalorisiz bir gıdadır ve kilo aldırmaz. Gaz, şişkinlik gibi problemleriniz varsa su ve diğer içecekleri öğünlerle birlikte tüketmeyin. Kilo alma diyetlerinde de mide hacmini doldurmaması için suyu öğünlerden sonra tüketin.

 • Yatmadan önce muz yemek kilo aldırır mı?
  Ödem Atan Soğuk Çay Tarifi

Bunları da Okumalısınız :  Chia Tohumuyla İlgili Merak Edilenler

Kilo almak isteyen danışanlarımızda akşamları ara öğün yapmayı tavsiye ediyoruz. Akşam yemekten sonra ara öğünde meyve, kuruyemiş, sütlü az şekerli tatlı gibi ilaveler ile kilo alma diyetine destek olabilirsiniz. Mide problemleri olan kişiler ise yemeğin üzerine yatma pozisyonuna geçmemelidir.

 • Yoyo diyeti listesi ile kilo almak mümkün müdür?

Yoyo etkisi, diyet ile sürekli kilo alıp verme haline verilen isimdir. Kişi sürekli hızlı kilo kaybeder ve fazlasıyla geri alırsa buna diyette yoyo durumu denir. Kişi kas proteinlerini kaybederek sağlıksız hızlı kilolara verir ve yağ alır. Bu yöntem sağlıklı ve doğru bir yöntem değildir. Kısacası yoyo diyeti kilo alma diyeti değildir, diyette tehlikeli bir dönemin adıdır.

 • Zinco kilo aldırır mı?

Tek başına hiçbir takviyenin kilo almaya etkisi kanıtlanmamıştır. Bu nedenle çinko, demir, magnezyum gibi önemli mineral değerleriniz düşükse tespiti ve takviye kullanımı için doktorunuza danışmalısınız.

 • Çocuğa kilo aldıran besinler nelerdir?

Çocuklar için sağlıklı beslenme özellikle annelerin en önem verdiği konulardandır. Çocuğunuz iştahsız ve gelişiminin geri kaldığını düşünüyorsanız öncelikle çocuk doktorunuzla görüşmelisiniz. Beslenme için ise abur cubur besinlerden uzak durmalısınız. Gün içinde taze sebze ve meyveler,yumurta, süt, peynir, et gibi zengin içerikli besinleri tüketilmeli. Şekli ilgisini çekecek tabaklar, ev yapımı kekler veya poğaçalar çocukların günlük beslenmesine destek olacaktır.

 • 1 ayda 10 kilo almak mümkün mü?

Kilo alma sürecinde beslenmeye tam uyumunuz, neler yediğiniz, metabolizmanız çok önemlidir. ayda 10 veya 20 kilo almak veya haftada 5 kilo almak oldukça yüksek ve ulaşılabilir bir hedef değildir. Bu rakamlar sağlık açısından oldukça risklidir. Kilo alma süreci kişiseldir. Bazı bireylerde 1 ayda 3 veya 4 kilo alma hedefi ulaşılabilirdir. Bazı kişilerde ise 1 ayda 5 veya 6 kilo alma beklenebilir. Yine kişiye bağlı olarak ayda 1-2 kilo alanlar da mevcuttur.

 • 1 ayda 5 kilo aldıran karışım tarifi verir misiniz?

Tek başına bir karışımla kilo almanız mümkün değildir. Tüm beslenmenizi düzenleyip smoothie tarifimizi ekleyerek kilo alma diyetine destek sağlayabilirsiniz fakat en önemlisi kilo alma süreciniz için diyetisyen desteği almalısınız.

 • 1 ayda kilo alma programı hedefi nedir?
  Havlit Taşı Nedir? Faydaları Neledir? Doğanın Bize Sunduğu Mucizevi Kristal

Bunları da Okumalısınız :  Aralıklı Oruç İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kilo alma veya kilo verme tamamen bireyseldir ve genelleme yapılamaz. Danışanlarımızdan örnek verecek olursak 1 ayda 1-5 kg arası kilo alma hedeflerine ulaşmaktayız. Hedefimiz ideal ve dengeli bir şekilde kilo almaktır. 1 ayda kilo almak için büyük hedefler pek ulaşılabilir olmayacaktır.

 • 1 ayda sporla kaç kilo alınır?

1 ayda sporla kilo almak sürece destek olacaktır. Kas artışı kilo almanıza destek olacaktır. Doğru beslenme ile desteklediğinizde egzersiz ve diyet hedef kiloya ulaşmak için en doğru yöntemlerdir.

 • 1 günde 1 kilo almak sağlıklı mıdır?

Kilo almak kısa süreli olduğunda muhtemelen su artışı olabilir ve bu durum çok kalıcı olmamaktadır. Bu sebeple kendi kilo takibini her gün yapmamalısınız, yani her gün tartıda tartılmamalısınız. 1 günde 1 kilo almak çoğu zaman kalıcı değildir.

 • 1 haftada 1 kilo almak için ne yapmalıyım?

Kilo almak, kilo vermek her birey için farklı süreçlerdir. 1 haftada 1 kilo almak bazı insanlar için ulaşılabilir olsa da genellikle zor bir adımdır. Yüksek enerjili sağlıklı beslenme programı, ılımlı egzersiz programı ile birlikte 1 haftada 1 kilo almak veya 1 haftada 2 kilo almak hedeflenebilir. 1 haftada 5 kilo alma diyeti gibi diyetler ise sağlıklı ve ulaşılabilir değildir.

 • 1 haftada 5 kilo aldıran ilaç var mıdır?

Zayıflama ürünleri gibi kilo alma ürünleri de tamamen ticaridir ve sağlıklı değildir. Bu ürünler karaciğer başta olmak üzere iç organlarınıza zarar verebilir. Hekim tavsiyesi olmadan internet üzerinden hiçbir şekilde ilaç ve takviye almamalısınız.

 • 1 ayda 10 kilo almak mümkün mü?

Kilo alma sürecinde beslenmeye tam uyumunuz, neler yediğiniz, metabolizmanız çok önemlidir. 1 ayda 10 veya 20 kilo almak veya 1 haftada 5 kilo almak oldukça yüksek ve ulaşılabilir bir hedef değildir. Bu rakamlar sağlık açısından oldukça risklidir. Kilo alma süreci kişiseldir. Bazı bireylerde 1 ayda 3 veya 4 kilo alma hedefi ulaşılabilirdir. Bazı kişilerde ise 1 ayda 5 veya 6 kilo alma beklenebilir. Yine kişiye bağlı olarak ayda 1-2 kilo alanlar da mevcuttur.

Daha Fazlasını Keşfedin

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Hızlı Kilo Alma İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!