Hızlı Kilo Verdiren Öneriler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Dünya genelinde obezite oranının yükselmesi hızlı zayıflama isteğini de arttırmaktadır. Bu sebeple farklı diyet modelleri, tek tip beslenmenin önerilmesi veya bir spor çeşidinin çok ağır uygulanması popüler hale gelebilmektedir. Dönem dönem mucize gibi adlandırılan yiyecekler veya içecekler de duymuşsunuzdur. Örneğin yeşil çayın faydalarını öğrendikten sonra beslenme düzenlenmeden sadece çay ile zayıflamak akla gelebilir. Ancak tek başına herhangi bir yiyecek ya da içeceğin kilo verdirmesi beklenemez. Yazımızda kilo vermek için uygulanan yaygın diyet çeşitlerinden olan aralıklı oruç ile kilo vermesu orucu ile kilo verme, doğru bilinen yanlışlar, kilo vermede egzersizin önemi ve merak ettiklerinizi yanıtlayacağız.

1- Su orucu gerçekten zayıflatır mı?

Kilo vermek isteyen kişilerde öncelik genellikle hızlı kayıp olmaktadır. 1 haftada 5 kilo kaybı garantili diyetler araştırılır. Hatta bu durum tüm gün aç kalmaya kadar ilerlemektedir ve hızla kilo kaybetmek sağlanır. Kilo verdiğinizde aslında önemli olan yağ kaybetmek ve verilen bu kiloyu geri almamaktır. Özellikle tüm gün aç kaldığınız, çok düşük kalorili diyetlerde su ve kas kaybetmeniz kaçınılmazdır. Su orucu ile kilo verme de yine tüm gün su içip başka besin tüketmeden yapılmaktadır. Kısa sürede hızlı kilo kaybı kas ve su kaybına yol açarak uzun vadede kalp sağlığınızı dahi etkileyebilir. Sonrasında kaybettiğiniz kiloyu kısa sürede geri alırsınız. Bu yüzden su orucu ile kilo verme sağlıklı bir yöntem değildir. Ayrıca yağdan kilo verdiğinizde vücudunuzdaki incelme kas kaybına göre 4 kat daha fazla olmaktadır.

2- Aralıklı oruca genel bakış

Genellikle zayıflama diyetleri düşük kalori ile ilgilenmektedir. Yani kilo vermeyi enerjiyi kısıtlayarak sağlamaktadırlar. Ancak aralıklı oruç ile kilo verme hedeflenirken kalorinin yanı sıra öğünlere başlama ve bitiş zamanları da net bir şekilde belli olmaktadır. Bu şekilde belli saatler arasında aç kalarak kilo vermek hedeflenir. En popüler aralıklı oruç diyeti 8-16 modelidir. Sıkça uygulanan bu yöntemde 8 saat yemek yeme süresi belirlenir ve kalan 16 saat aç kalmanız gerekmektedir.  Örneğin kahvaltıyı sabah 10.00’da yapan biri için son öğün saati 18.00 olarak belirlenmelidir.  Bu saatler dışındaki zaman diliminde su, şekersiz çay, şekersiz sütsüz sade kahve, bitki çayı, maden suyu gibi kalorisiz içecekler tercih edilebilir.

  Ananas Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Bunları da Okumalısınız :  Yılbaşı Akşamı Önerileri

Aralıklı oruç ile kilo verme

Oruç kelimesi bilerek ve isteyerek aç kalmak anlamını taşımaktadır. Aralıklı oruç veya diğer ismiyle if diyeti sisteminde de belli saatlerde kasten yemek yememek hedeflenir.  Böylece aralıklı oruç ile kilo verme hedeflenir. Saatler kısıtlandığı için enerji alımı da azalmaktadır ve kilo kaybı hızlanabilmektedir. Bazı çalışmalarda ise aralıklı oruç şeklinde beslenmenin genel sağlığa da iyi geldiği savunulmaktadır.  Kesin kanıtlar olmadığı için herkese uygun olduğu söylenemez. Örneklendirecek olursak hamilelik sonrası kilo verme, diyabet bireylerin beslenmesi, çocukluk obezitesinde beslenme gibi özel durumlarda uzman denetiminde kişiye özel diyetler hazırlanmalıdır. Uzun süreli açlık hedeflendiği için kronik hastalığı olanlar, gebeler ve başka özel durumları olanlar uzman kontrolünde uygulamalıdırlar.

3- Yeşil çay zayıflatır mı?

Bitki çayları sağlığa olumlu etkileri olabilen, antioksidan içerikler taşıyan ve çoğunlukla kalorisiz içeceklerdir. Sağlığa olumlu etkileri olduğu gibi olumsuz etkileri de olabilir. Yeşil çay da sağlığa oldukça yararları olan bir bitkidir. Yüksek antioksidan ve bazı bileşikler içerdiği için vücudu hasardan korumaya yardım eder.  Zayıflama diyetlerinde de yeşil çay sıkça bulunur. Yeşil çay ile kilo verme arasında kesin kanıtlar olmasa da bazı çalışmalar zayıflamayı desteklediğini göstermektedir. Bu etkileri için beslenmenizde günde 1-2 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz. Yine de tek başına yeşil çay içmek sizi zayıflatmaz, beslenmenizin bütünü önemlidir. Ek olarak gebeler, emziren anneler, çocuklar, böbrek hastalığı gibi özel durumları olanlar bitki çaylarını tüketirken daha dikkatli olmalıdırlar ve takipli oldukları uzmanlara danışmalıdırlar.

4- Bölgesel kilo verilir mi?

Vücut tipleri kişiden kişiye göre değişmektedir. Yağ artışı basen bölgesinde yoğun olan kişiler, göbek çevresinde toplanan kişiler veya vücuda orantılı yayılanlar görülebilir. Dolayısıyla bireyin daha yağlı olan bölgeden kilo vermek istemesi doğaldır. Buna karşın belli bir kısımdan kilo vermek için özel bir diyet yoktur.  Örneğin bacaklardan kilo vermek veya göbekten yağ kaybetmek isteyen biri için özel bir beslenme modeli yoktur. Böyle durumlarda yağ kaybını hedefleyen kişiye özel sağlıklı diyetler ve doğru egzersizler ile bölgesel incelme oranı arttırılabilir. Diyete yürüyüş eklemek, yüzmek, bisiklete binmek gibi aktiviteler genellikle tüm vücut kaslarını çalıştırmaya yardım eder.  Bacaklardan kilo vermek için bu egzersizler faydalı olabilir. Ayrıca bacak egzersizleri yaparak da incelmeleri arttırabilirsiniz.

  Murat Dalkılıç’ın hastalığı ne, neden ameliyat oldu

Bunları da Okumalısınız :  Keten Tohumunun Ve Keten Tohumu Yağının Faydaları

5- Nasıl hızlı kilo verilir?

Zayıflamanın süresi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Kilonuz, yaşınız, boyunuz, cinsiyetiniz, kan değerleriniz, kullandığınız ilaçlar, sağlık durumunuz, hareketiniz gibi daha çok fazla etken vardır. ayda kilo vermesi hedeflenen bir kişi egzersiz yapmazsa bu süre 3-4 aya çıkabilir.  Bu nedenle hızlı zayıflamak da kişiye özel bir hızda sağlanabilir. Obez bir kişi daha hızlı kilo verebilirken, fazla kilolu biri daha yavaş verebilir. Genç biri daha hızlı zayıflayabilirken yaşlı biri daha yavaş zayıflayabilir. Erkek bireyler kadınlara göre daha hızlı kilo kaybedebilir. Bunlar gibi elimizde olmayan birçok sebep bulunur. Değiştiremediğimiz sebepleri bilerek başlamak önemlidir. Sonrasında ise doğru programı uygulamak size iyi gelecektir.

Uzman desteği alın

Hızlı ve sağlığı bozmadan kilo vermek için öncelikle yapmanız gereken bir diyetisyenle görüşmektir. Kan değerlerinize, sağlık durumunuza, kişisel bilgilerinize göre yaklaşım en doğrusu olacaktır. Daha sonra size özel menünüze, egzersiz programınıza uyarak sağlıkla ilerleyebilirsiniz. Diyetinize kilo vermenizi destekleyecek size özel tarifleri bitki çayları eklenebilir. Ayrıca yaşam tarzınıza uygun bir beslenme modeli hazırlanır. Örneğin ana ve ara öğün sayıları size özel düzenlenir, su tüketimi planı yapılır, egzersiz tavsiyesi verilir, gerektiğinde listeniz güncellenir. Bu sayede 2 ayda kilo verme yerine kendinize gerçekçi bir hedef belirleyerek ve yaşam tarzı değişikliği için planlı bir şekilde ilerlemelisiniz. Böylelikle hem fiziksel hem de psikolojik sağlığınızı olumsuz etkilemeden fit kalabilirsiniz.

Özetle:

Kilo kaybı ve diyet süreci kişiye özel değişebilir. Düzenli olmak, profesyonel destek almak ve programınıza uymak önemlidir. Tüm uzman görüşler 1 haftada 5 kilo kaybı garantili gibi hedeflerdense yaşam tarzı değişikliğini önermektedir. Hazır listeler, başkalarının diyet menüleri size uygun olmayabilir. Örneğin hamilelik sonrası kilo vermek isteyen birinin gebelik öncesi diyet listesi bile aynı değildir. Ya da yeşil çay ile kilo verme veya su orucu ile kilo verme gibi programlardansa diyetinize bitki çaylarını ve suyu ihtiyacınız kadar eklemelisiniz.  Bu öneriler sayesinde daha hızlı ve kalıcı yağ kaybı görebilirsiniz.  Merak ettiğiniz popüler diyetler ile ilgili diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

  İnfluenza Nedir? Nasıl Bulaşır? Korunma Yöntemleri ve Belirtileri Neler?

Bunları da Okumalısınız :  Gebelik Döneminde Beslenme

 

Keşfetmeye Devam Edin

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Hızlı Kilo Verdiren Öneriler

Paylaşılan haberler yapay zeka teknolojisinden geçirilmektedir!

Herhangi bir hatalı içerik ile karşılaşmanız durumunda aşağıya bıraktığımız mail adresimize düzeltilmesi veya kaldırılması için mail atabilirsiniz.

f.y@outlook.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Gelecek Şimdi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!